Yoğurt Diyeti Kilo Kaybına Yardımcı Olur mu?


Yoğurt Diyeti Kilo Kaybına Yardımcı Olur mu?

Yoğurt, dünya çapında kremsi bir kahvaltı veya atıştırmalık olarak tüketilen fermente bir süt ürünüdür.

Ayrıca, kemik sağlığı ve sindirim yararları ile ilişkilidir. Bazı insanlar kilo kaybını desteklediğini bile iddia ediyor.

Aslında, birkaç diyet sadece yoğurt etrafında merkezlenir ve kilo vermenize yardımcı olmanın anahtarı olduğunu iddia eder. Yine de, bu iddiaların bilimsel incelemeyi nasıl desteklediğini merak edebilirsiniz.

Bu makalede, belirli yoğurt diyetleri hakkında bilmeniz gereken her şey ve bu popüler süt ürününün kilo vermenize yardımcı olup olmadığı açıklanmaktadır.

Yoplait Light İki Hafta Ayarla

Aktris Jeannie Mai tarafından teşvik edilen böyle bir diyet, Yoplait Yoğurt Diyeti veya Yoplait Light İki Hafta Ayarlama olarak bilinir. Yoğurt şirketi Yoplait tarafından başlatılan bu girişim, 14 gün boyunca bireylerin 2–5 kilo vermesine yardımcı olduğunu iddia ediyor.

Bu diyet günde en az iki kez yoğurt yemenizi sağlar. Kuralları, yemek ve atıştırmalıklar için özel talimatlar içerir:

Kahvaltı ve öğle yemeği: 1 kap Yoplait Lite Yoğurt, 1 bardak (yaklaşık 90 gram) tam tahıllı ve 1 porsiyon meyve

Akşam yemeği:  yaklaşık 170 gram yağsız protein kaynağı, 2 bardak (yaklaşık 350 gram) sebze ve salata sosu veya tereyağı gibi az miktarda yağ

Atıştırmalıklar: 1 bardak (yaklaşık 175 gram) çiğ veya 1/2 bardak (yaklaşık 78 gram) pişmiş sebze ve gün boyunca 3 porsiyon yağsız süt ürünleri

Diyet, kalori alımınızı günde sadece 1.200 kaloriye düşürür ve her gün 30-40 dakika yürüyerek fiziksel aktivitenizi artırmanızı önerir. Birlikte, bu faktörler kilo vermenize yardımcı olabilecek bir kalori açığına neden olur.

Diyetin bazı taraftarları, yağsız yoğurt üzerine odaklanmanın da yararlı olduğunu ve diğer yoğurtlardaki yağın vücudunuzun stres hormonu kortizol üretimini artırdığını iddia ediyor. Bu artışın kaygı ve açlık düzeylerini artırdığı düşünülmektedir.

Araştırmalar daha yüksek kortizol düzeylerini iştah ve obezite riskindeki artışla ilişkilendirirken, diyetteki yağ kortizol düzeylerinde önemli bir artışa bağlı değildir.

Aslında, Yoplait Light gibi yağsız yoğurtlar genellikle şekerde daha yüksektir, bu da kortizol seviyelerini ve açlığı arttırdığı gösterilmiştir. Ek olarak, çalışmalar tam yağlı süt ürünlerini düşük obezite riski ile ilişkilendirmektedir.

Dahası, diyet sadece 2 hafta sürdüğü ve oldukça kısıtlayıcı olduğu için, daha sonra daha sürdürülebilir bir beslenme düzenine geçmezseniz kaybedilen kiloları geri kazanmanız muhtemeldir.

Genel olarak, Yoplait Light Two Week Tune Up, öncelikle bilimsel kanıtlara dayanmayan bir pazarlama kampanyasıdır.

Biraz kilo verebilirsiniz, ancak bu kalori kesmenin bir sonucudur. Bu diyetin anlamlı veya uzun süreli kilo kaybına yol açması olası değildir.

Yoğurt Diyeti

Beslenme uzmanı Ana Luque, aynı adlı kitabında Yoğurt Diyeti adlı bir yeme alışkanlığını teşvik ediyor, bu da yoğurtun kilo vermenin ve genel sağlığı desteklemenin sırrı olduğunu söylüyor.

Özellikle, yoğurttaki probiyotiklerin obezite, laktoz intoleransı, sindirim sorunları, asit reflü, irritabl bağırsak sendromu (IBS), alerji, diyabet, dişeti hastalığı, maya enfeksiyonları, yavaş metabolizma ve ülserlerin tedavisinde yardımcı olduğunu beyan eder .

Kitap ayrıca her gün birkaç porsiyon yoğurt yemeyi içeren 5 haftalık bir detoks diyeti içerir.

Yazar bu diyetin sindirim sorunlarının ve laktoz intoleransının üstesinden gelmesine yardımcı olduğunu iddia ederken, şu anda diyet planının etkinliğini destekleyen hiçbir kanıt yoktur.

ÖZET

Hem Yoplait'in hem de Ana Luque'nin yoğurt diyetleri, yoğurtun kilo kaybını desteklediği fikrine dayanır. Bununla birlikte, hiçbir diyet kısa veya uzun vadeli etkinliği için incelenmemiştir ve özellikle Yoplait diyeti eklenmiş şekerle doludur.

Yoğurt ve kilo kaybı hakkında teoriler

Birçok teori, yoğurtun çeşitli besinleri nedeniyle kilo kaybını desteklediğini göstermektedir.

Kalsiyum iddiası

Süt yoğurt mükemmel bir kalsiyum kaynağı olarak kabul edilir, 1 fincan (245 gram) Günlük Değer'in (DV) yaklaşık% 23'ünü sağlar.

Kalsiyum, kemik sağlığı için önemli bir mineraldir. 

Test tüpü çalışmaları, daha yüksek kan kalsiyum seviyelerinin yağ hücresi büyümesini azaltabileceğini göstermektedir. Benzer şekilde, hayvan çalışmaları kalsiyum takviyelerini vücut ağırlığında ve yağ kütlesinde önemli azalmalar ile ilişkilendirir.

Bununla birlikte, kalsiyumun insanlarda kilo kaybı üzerindeki etkisi karıştırılır.

Ortalama olarak, kalsiyum alan kişiler, takviyeleri almayanlardan 2.2 kilo daha az kazanmıştır.

Diğer birkaç çalışma, diyet veya ek kalsiyumun çocuklarda, menopoz sonrası obezitesi olan kadınlarda ve tip 2 diyabetli erkeklerde kilo ve yağ kaybına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Bununla birlikte, diğer bazı çalışmalar artmış kalsiyum alımı ve kilo kaybı arasında önemli bir bağlantı göstermemektedir.

Bu nedenle, yoğurtun kalsiyum içeriği hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Protein iddiası

Yoğurt protein içeriği, çeşitli şekillerde kilo kaybına yardımcı olabilir. Bunlar:

Açlık hormonlarının düzenlenmesi Yüksek protein alımının iştah azaltıcı birkaç hormon seviyesini arttırdığı bulunmuştur. Ayrıca açlık hormonu grelin seviyelerini azaltır.

Metabolizmanızı hızlandırmak. Yüksek proteinli bir diyet metabolizmanızı hızlandırabilir ve gün boyunca daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olabilir.

Sizi tok hissettiriyor. Protein alımınızı artırmanın dolgunluk ve memnuniyet duygularını arttırdığı gösterilmiştir. Bu nedenle, yüksek proteinli bir diyet doğal olarak gün boyunca daha az kalori tüketmenizi teşvik edebilir.

Kilo kaybı sırasında kas korunmasına yardımcı olur. Düşük kalorili alımın yanı sıra, yüksek proteinli bir diyet, özellikle direnç egzersizi ile birleştirildiğinde yağ kaybını teşvik ederken kas kütlesinin

Bununla birlikte, bu süt ürünleri protein içeriğinde benzersiz değildir. Yağsız et, kümes hayvanları, balık, yumurta, fasulye ve soya gibi gıdalar da yüksek protein kaynağıdır.

Probiyotik iddiası

Yoğurt, bağırsak sağlığını destekleyen yararlı bakteriler olan iyi bir probiyotik kaynağıdır.

Araştırma sınırlı olsa da, erken çalışmalar probiyotiklerin - özellikle yoğurtta yaygın olan Lactobacillus bakterileri içerenler - kilo ve karın yağını kaybetmenize yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

28 aşırı kilolu yetişkin üzerinde yapılan 43 günlük bir çalışma, günde 3.5 gram (100 gram) Lactobacillus amylovorus ile yoğurt yemenin , vücut yağında probiyotik içermeyen yoğurttan daha fazla azalmaya neden olduğunu bulmuştur.

Bu sonuçlar umut verici olsa da, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

ÖZET

Yoğurt iyi bir kalsiyum, protein ve probiyotik kaynağıdır. Kalsiyum ve probiyotikler hakkında daha fazla çalışma gerekli olsa da, protein içeriği kilo kaybını destekleyebilir.

Yoğurt kilo kaybı için etkili midir?

Besin maddeleri bir yana, yoğurt ve kilo kaybı ile ilgili çalışmaların ne olduğunu merak edebilirsiniz. Özellikle, diyetinize dahil etmenin çeşitli yolları, kilonuzu nasıl etkilediğini değiştirebilir.

Diyetinize yoğurt ekleme

8.516 yetişkinde yapılan 2 yıllık bir çalışmada, haftada 7 porsiyondan fazla yoğurt yiyenlerin haftada 2 veya daha az porsiyon yiyen kişilere göre daha fazla kilolu veya obeziteye sahip olma olasılığı daha düşüktür.

Benzer şekilde, 3.440 kişide yapılan bir araştırma, haftada en az 3 porsiyon yoğurt yiyenlerin haftada 1 porsiyondan az yiyenlerden daha az kilo aldıklarını ve bel çevresinde daha küçük değişiklikler yaşadıklarını bulmuştur.

İlgi çekici olsa da, bu çalışmalar gözlemseldir ve neden ve sonuç kanıtlayamaz.

Altı randomize kontrollü çalışmanın gözden geçirilmesinde - bilimsel araştırmanın altın standardı - sadece bir çalışma yoğurtun kilo kaybı üzerinde önemli bir etkisi olduğunu belirledi.

Bu nedenle, düzenli olarak yoğurt tüketenlerin aşırı kilolu veya obeziteye sahip olma olasılığı daha düşük olsa da, araştırmalar şu anda diyetinize eklemenin kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermemektedir.

Diğer yiyeceklerin yoğurtla değiştirilmesi

İlginç bir şekilde, yüksek yağlı, düşük proteinli bir yiyeceğin yoğurtla değiştirilmesi kilo kaybını artırabilir.

Bir çalışma, 20 sağlıklı kadına öğleden sonra atıştırmalık olarak 160 kalori (6 ons veya 159 gram) yoğurt veya yüksek yağlı kraker ve çikolatadan aynı sayıda kalori verdi.

Yoğurt yerken, kadınlar daha uzun süre daha dolgun hissettiklerini bildirdi. Ayrıca, akşam yemeğinde ortalama 100 daha az kalori tükettiler.

Böylece, diğer atıştırmalık yiyecekleri yoğurtla değiştirmek iştahınızı kontrol etmenize ve daha az kalori tüketmenize yardımcı olabilir.

ÖZET

Düzenli olarak yoğurt yemek, aşırı kilo ve obezite riskinin azalmasına bağlı olsa da, sadece diyetinize eklemenin kilo kaybına yardımcı olup olmadığı belirsizdir. Bununla birlikte, düşük proteinli, yüksek kalorili atıştırmalıkların yoğurtla değiştirilmesi yardımcı olacaktır.

Kilo kaybı için yoğurtun potansiyel dezavantajları

Yoğurt besleyici bir diyetin parçası olsa da, tüm ürünler sağlıklı değildir.

Aslında, birçok yoğurt, özellikle yağsız ve az yağlı aromalı çeşitler olmak üzere yüksek miktarda şeker ekler.

Bu nedenle, satın almadan önce yoğurt üzerindeki etiketi okumalısınız. Sade ve şekersiz yoğurtlar en iyisidir, çünkü ilave şeker içermezler.

ÖZET

Birçok yoğurt eklenmiş şekerler bakımından yüksek olduğundan, etiketleri okumak ve sade veya şekersiz çeşitleri tercih etmek önemlidir.

Diyetinize daha fazla yoğurt katmanın sağlıklı yolları 

Yoğurt diyetinize besleyici ve çok yönlü bir katkı yapabilir. İşte bunu rutininize dahil etmenin bazı sağlıklı yolları:

Dengeli bir kahvaltı veya doldurma atıştırmalık için çilek, fındık ve tohumlarla doldurun.

Gece yulafına karıştırın.

En iyi sıcak yulaf ezmesi, protein krep veya bir topak yoğurt ile tam tahıllı waffle.

Ekşi kremayı tacos ve börek kaselerinde tam yağlı yoğurtla değiştirin.

Kekler ve çabuk ekmekler gibi fırınlanmış ürünlerdeki tereyağı yerine kullanın.

ÖZET

Yoğurt, kahvaltı veya atıştırmalık olarak tek başına alınabilen çok yönlü bir malzemedir. Pişirme ve fırınlamada da kullanılabilir.

Alt çizgi

Mükemmel bir kalsiyum, protein ve probiyotik kaynağı olarak, yoğurt bir kilo kaybı yardımcısı olarak övüldü.

Yine de, Yoplait Two Week Tune Up ve Ana Luque's Yogurt Diet gibi fad diyetleri iyi çalışılmamıştır ve hatta sağlık üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

Yoğurt, diyetinize basitçe eklenmek yerine yüksek kalorili, düşük proteinli yiyeceklerin yerini almak için kullanıldığında kilo vermek için en yararlı olabilir. Daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olabileceğinden, bu süt ürünü doğal olarak gün boyunca daha az kalori tüketmenize neden olabilir.

Ayrıca, düzenli yoğurt alımı, aşırı kilo ve obezite riskinin azalmasına bağlıdır.

Genel olarak, dengeli bir diyetin bir parçası olarak yoğurt yemek, kilo kaybını desteklemek için besleyici ve tatmin edici bir yol olabilir.

Yorum Ekle


  • Performans
  • İçerik
  • Fiyat