Vücudunuzun Keratin Seviyesini Artıran 10 Yiyecek


Vücudunuzun Keratin Seviyesini Artıran 10 Yiyecek

Keratin, saçlarınızda, cildinizde ve tırnaklarınızda bulunan bir tür yapısal proteindir.

Cildinizin yapısını korumak, yara iyileşmesini desteklemek ve saçlarınızı ve tırnaklarınızı sağlıklı ve güçlü tutmak için özellikle önemlidir.

Keratin takviyelerinin genellikle saç dökülmesini önlemeye, tırnak büyümesini artırmaya ve cilt dokusunu iyileştirmeye yardımcı olduğu söylenir. Yine de, bol miktarda sağlıklı yiyecek doğal olarak vücudunuzun keratin sentezini destekleyebilir.

İşte keratin üretimini teşvik eden 10 gıda.

1. Yumurtalar

Yumurta yemek, doğal olarak keratin üretimini artırmanın mükemmel bir yoludur.

Aslında, keratin sentezinde yer alan temel bir besin olan harika bir biyotin kaynağıdırlar. Tek bir pişmiş yumurta bu besinden 10 mcg veya Günlük Değerin (DV)% 33'ünü sağlar.

Dahası, yumurta proteini, büyük, 50 gramlık bir yumurtaya paketlenmiş 6 gram proteinle keratin üretimini teşvik eder.

Bu her yerde bulunan gıdalardaki diğer sağlıklı besinler arasında selenyum, riboflavin ve A ve B12 vitaminleri.

2. Soğan

Soğanlar sadece en sevdiğiniz yemekleri tatlandırmak için değil, aynı zamanda keratin üretimini artırmak için de harika.

Bu allium sebzesi, vücudunuzun L-sistein adı verilen bir amino aside dönüştürdüğü bir bitki antioksidanı olan N-asetilsistein bakımından özellikle yüksektir.

Soğanlar ayrıca sağlıklı saç köklerini korumak için gerekli olan temel bir mikro besin olan folatı da sağlar.

3. Somon

Somon, proteinle doludur ve 3 ons (85 gram) porsiyon başına yaklaşık 17 gramdır.

Aynı zamanda keratin üretimini destekleyen bir başka önemli besin olan mükemmel bir biotin kaynağıdır. Sadece 85 gram konserve somon balığı 5 mcg veya DV'nin% 17'sini içerir.

Bu balık aynı zamanda, saç büyümesini iyileştirmeye, saç yoğunluğunu artırmaya ve ek formda kullanıldığında saç dökülmesine karşı koruma sağladığı gösterilen kalp sağlığı açısından sağlıklı bir yağ türü olan omega-3 yağ asitlerinde de yüksektir.

4. Tatlı patates

Tatlı patatesler en canlı sebzelerden biri olmanın yanı sıra oldukça besleyicidir ve keratin üretimini teşvik etmek için harikadır.

Provitamin A karotenoidleri bakımından özellikle yüksektirler. Beta karoten gibi Provitamin A karotenoidleri vücutta A vitaminine dönüştürülür.

Orta boy bir tatlı patates (yaklaşık 150 gram) 1,150 mcg - DV'nin% 100'ünden fazlasını - provitamin A sağlar. A vitamini keratin sentezini destekler ve cilt ve saç sağlığı için gereklidir.

Bu portakal kökü sebzesinin her porsiyonu doyurucu bir dozda potasyum, manganez ve B6 ve C vitaminleri içerir.

5. Ayçiçeği tohumları

Ayçekirdeği tuzlu, doyurucu ve lezzetlidir.

Ayrıca keratin üretimini desteklemek için harika bir biyotin ve protein kaynağıdır. Sadece 1/4 fincan (35 gram), 7 gram protein ve 2.6 mcg biotin içerir.

Dahası, bu tohumlar E vitamini, bakır, selenyum ve pantotenik asit dahil olmak üzere çeşitli diğer mikro besinler bakımından zengindir.

6. Mangolar

Güney Asya'ya özgü mangolar, keratin sentezini desteklerken diyetinize ekstra besinleri sıkıştırmanın lezzetli bir yoludur.

Özellikle, bu tropikal çekirdekli meyve, her fincanda (165 gram) 89 mcg - DV'nin yaklaşık% 10'u - provitamin A ile doludur.

7. Sarımsak

Soğanlar gibi sarımsak, vücudunuzun keratinde bulunan bir amino asit olan L-sisteine ​​dönüştüğü bol miktarda N-asetilsistein içerir.

İnsanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, bazı araştırmalar sarımsağın cilt sağlığına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Örneğin, bir test tüpü çalışması, sarımsak ekstraktının keratin üretiminden sorumlu olan keratinosit hücrelerini ultraviyole hasarından koruduğunu buldu.

Sarımsak ayrıca manganez, B6 vitamini ve C vitamini içerir.

8. Kale

Kale, etkileyici besin profili ile bilinir.

Bu yapraklı yeşil sebze, keratin sentezini desteklemek için iyi bir provitamin A kaynağıdır ve DV'nin yaklaşık% 6'sı olan sadece 1 çiğ kapta (21 gram) 50 mcg'dir.

Aynı zamanda antioksidan görevi de gören suda çözünür bir besin olan harika bir C vitamini kaynağıdır. Bu vitamin aynı şekilde cildinizin gücünü, yapısını ve elastikiyetini koruyan bir protein türü olan kolajen üretimini uyarmaya yardımcı olur.

9. Sığır karaciğeri

Sığır karaciğeri, en konsantre biotin kaynaklarından biridir ve doğal olarak keratin üretimini artırmak istiyorsanız, onu harika bir seçim haline getirir.

Aslında, sadece 85 gram pişmiş sığır karaciğeri, günlük ihtiyaçlarınızı DV'nin% 103'ünde aşan 31 mcg biotin içerir.

Ayrıca, aynı miktarda sığır karaciğeri bol miktarda 24,5 gram protein ve 7,960 mcg A vitamini sağlar.

Sığır karaciğeri ayrıca B12 vitamini, folat, riboflavin ve demir gibi diğer birçok vitamin ve mineral için mükemmel bir kaynaktır.

10. Havuç

Havuç, kereviz, maydanoz ve yaban havucu ile yakından ilişkili oldukça besleyici bir kök sebzedir.

Özellikle havuç, 1 doğranmış kapta (128 gram) 1.070 mcg ile provitamin A bakımından yüksektir.

Ayrıca saç, cilt ve tırnak sağlığını desteklemek için kolajen sentezini destekleyen C vitamini ile yüklüdürler. Ayrıca bu vitamin yara iyileşmesine yardımcı olur, iltihabı hafifletir ve cilt hasarına karşı korur.

Ek olarak havuç bol miktarda biotin, B6 vitamini, potasyum ve K1 vitamini sunar.

Yorum Ekle


  • Performans
  • İçerik
  • Fiyat