Vejetaryenler Yumurta Yiyor mu?


Vejetaryenler Yumurta Yiyor mu?

Genel olarak vejetaryen terimi, belirli hayvansal ürünleri yemeyen birine karşılık gelir.

Hemen hemen tüm vejetaryenler etten kaçınır, ancak yumurta yiyip yemediklerini merak edebilirsiniz.

Bu makale vejetaryenlerin yumurta yiyip yemediklerini ve bu seçimin arkasındaki olası nedenleri araştırıyor.

Yumurtalar vejetaryen mi?

Bir vejetaryen diyet genellikle et ve kas da dahil olmak üzere hayvan etinden kaçınmak olarak tanımlanır.

Bu nedenle, birçok vejetaryen diyetlerinde sığır eti, kümes hayvanları ve balıkları hariç tutsalar bile yumurta yer.

Yine de, bazı insanlar yumurtaları vejetaryen dostu bir yiyecek olarak görmezler. Bir yumurta tavuk ve horoz çiftleşmesinin bir sonucu olarak döllendiyse, tavuk olma şansı verirse, hayvan yemeye karşı olan vejetaryenler yumurtadan kaçınabilir.

Aksine, eğer bir yumurta döllenmemişse ve asla bir hayvan olmayacaksa, vejetaryen olarak kabul edilir ve süt ve tereyağı ile birlikte bir hayvansal yan ürün olarak düşünülür.

Markette ticari olarak üretilen yumurtaların çoğu döllenmez.

Son olarak, Hinduizm ve Jainizm gibi vejetaryen yemeyi teşvik eden bazı dinler, yumurtaları kesinlikle vejetaryen olarak görmeyebilir ve bu nedenle onları yasaklayabilir.

ÖZET

Teknik olarak hayvan eti olmadıkları için yumurtalar genellikle vejetaryen olarak düşünülür. Döllenmiş ve bu nedenle hayvan olma potansiyeline sahip yumurtalar vejetaryen olarak kabul edilemez.

Beslenme hususları

Etik veya dini kaygılara ek olarak, beslenme düşünceleri vejetaryen bir diyette yumurta yeme kararını yönlendirebilir.

Yumurtalar, büyük bir yumurtada 6 gramın üzerinde yüksek kaliteli protein, birkaç vitamin ve mineral ile son derece besleyici bir besindir. Aslında, yumurta sarısı normal vücut fonksiyonu ve sağlığı için gerekli olan temel bir besin maddesi olan en iyi kolin kaynaklarından biri olmaya devam eder.

Bazı vejetaryenler, diyetlerine yumurtaları temel besin kaynağı olarak dahil etmeyi veya protein açısından zengin gıda seçeneklerine, özellikle et ve balıktan kaçınırlarsa, daha fazla çeşitlilik eklemeyi seçebilirler.

Öte yandan, yüksek kolesterol içeriği nedeniyle yumurtalar bazen sağlıksız olarak görülür.

Araştırmalar karışık olsa da, bazı çalışmalar kolesterol alımını artmış kan kolesterol düzeyleriyle ilişkilendirmiştir. Bununla birlikte, çalışmalar ayrıca diyet kolesterolünün kalp hastalığı riski ile ilgili olarak istatistiksel olarak anlamlı olmadığını bildirmiştir.

Çalışmaların bir incelemesi, yumurta yemenin bireylerin% 70'ine yakın bir miktarda kolesterol yükseltmediğini, ancak diyet kolesterolüne daha güçlü yanıt verenlerde toplamda hafif artışlara ve LDL (kötü) kolesterole yol açtığını buldu.

Yıllar boyunca yapılan çelişkili araştırmalar bazı vejeteryanların yumurtadan kaçınmasına neden olurken, diğerleri onları diyetlerinin bir parçası olarak kucaklayabilir.

ÖZET

Bazı vejeteryanlar besin içerikleri nedeniyle yumurta yerler veya kaçarlar. Yumurtalar protein ve mikro besin maddeleri bakımından yüksektir, aynı zamanda bazı çalışmalarda kolesterol seviyelerinin artmasına bağlı olan kolesterol de vardır - ancak bunlar daha yüksek bir kalp hastalığı riski değildir.

Ne tür vejetaryenler yumurta yer?

Yumurta yiyen vejetaryenler hala vejetaryenler olarak kabul edilirler, ancak farklı bir isme sahiptirler.

Vejetaryenler için yumurta ve / veya süt ürünleri tüketip tüketmediklerine bağlı olarak farklı etiketler aşağıdadır.

Lakto-vejetaryen: yumurta, et ve balıktan kaçınır, ancak süt içerir.

Ovo-vejetaryen: et, balık ve süt ürünlerini önler, ancak yumurta içerir.

Lakto-ovo vejetaryen: et ve balıkları önler, ancak yumurta ve süt ürünlerini içerir.

Vegan: et, balık, yumurta, süt ürünleri ve bal gibi diğer ürünler de dahil olmak üzere tüm hayvansal ve hayvansal kökenli ürünlerden kaçınır

Gördüğünüz gibi, yumurta yiyen vejetaryenler, süt ürünlerini tüketip yemediklerine bağlı olarak ovo-vejetaryenler veya lakto-ovo vejetaryenler olarak kabul edilir.

ÖZET

Vejetaryenler yumurta yiyorlarsa hala böyle kabul edilirler, ancak yumurtalardan kaçan vejetaryenlerden farklı bir adla adlandırılırlar.

Alt çizgi

Birçok vejetaryenler, hayvan eti ve balıkları diyetlerinden çıkarsalar bile yumurta yerler.

Yumurta ve süt ürünleri yiyenler lakto-ovo vejetaryenler olarak bilinirken, yumurta yiyen ancak süt ürünleri tüketmeyenler ovo-vejetaryenlerdir.

Bununla birlikte, etik, dini veya sağlık nedenlerine bağlı olarak, bazı vejetaryenler yumurtalardan kaçınabilir.

Yorum Ekle


  • Performans
  • İçerik
  • Fiyat