Muzlu Süt İçmek Sağlıklı mı?


Muzlu Süt İçmek Sağlıklı mı?

Muz ve süt, genellikle smoothies ve sallanmalarda yaygın olarak görülen bir kombinasyondur.

Ancak, bu eşleştirmenin popülaritesine rağmen, birçok kişi muz ve sütün cennette yapılmış bir eşleşme olmayabileceğine inanıyor.

Aslında, internet, muz ve süt birlikte tüketmenin sindirim sağlığına zarar verebileceği, tıkanıklığa neden olabileceği ve belinize zarar verebileceği iddialarıyla doludur.

Bu makale sütlü muz yemenin sağlıklı olup olmadığına derinlemesine bakmaktadır.

Yararları

Muz ve sütü birlikte tüketmenin birkaç potansiyel faydası vardır.

Son derece besleyici

Hem muz hem de süt birkaç önemli besin açısından zengindir.

Örneğin, süt harika bir protein, potasyum, B vitaminleri ve fosfor kaynağıdır.

Ayrıca kemik sağlığı, kas kasılmaları, sinir fonksiyonu ve daha fazlasında önemli bir rol oynayan temel bir mineral olan kalsiyum açısından da zengindir.

Bu arada, muzlara lif, manganez, potasyum ve B6 vitamini bulunur.

Diğer meyveler gibi, muzlar da hücre hasarına karşı korumak için bir antioksidan olarak ikiye katlanan suda çözünür bir vitamin olan C vitamini bakımından zengindir.

Muz ve sütün birlikte tadını çıkarmak, diyetinize daha fazla besin maddesi sıkmanıza ve birkaç vitamin ve mineral alımınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Egzersiz sonrası iyileşmeyi teşvik eder

Egzersiz yaptıktan sonra ne yediğiniz inanılmaz derecede önemlidir. Aslında, doğru gıdaları doldurmak kas büyümesini hızlandırabilir, performansı artırabilir ve iyileşmeyi hızlandırabilir.

Örneğin, egzersizden sonra iyi miktarda protein yemek, dokuları onarmaya ve kas sentezini desteklemeye yardımcı olabilir.

Tüketici karbonhidratlar, egzersiz sırasında yakıt için parçalanmış olabilecek kaslarınızdaki glikojen depolarını da yeniden oluşturabilir.

Özellikle süt, peynir altı suyu ve kazein gibi yüksek kaliteli protein içeriği nedeniyle genellikle egzersiz sonrası atıştırmalık olarak tavsiye edilir.

Muzlar, karbonhidratların kaslarınızdaki glikojen depolarının yerini almasına yardımcı olabilecek harika bir seçenektir.

En iyi sonuçlar için, hem protein hem de karbonhidrat alımınızı artırmanın basit bir yolu için egzersiz sonrası bir smoothie'de süt ve muzları eşleştirmeyi deneyin.

ÖZET

Muz ve süt, bir dizi önemli besin açısından zengindir. Ayrıca kas büyümesini teşvik etmek ve iyileşmeyi artırmak için sağlıklı, egzersiz sonrası bir atıştırmalık olarak birleştirilebilir ve tadını çıkarabilirler.

Potansiyel olumsuz yanları

Sütü muzla eşleştirmenin olası faydalarına rağmen, bu ortak kombinasyonun birkaç potansiyel dezavantajı vardır.

Kilo alımına neden olabilir.

Süt ve muzların her ikisi de çok besleyici olmasına rağmen, her porsiyonda orta derecede kalori sağlarlar.

Örneğin, bir orta muzda 105 kalori vardır.

Benzer şekilde, 1 bardak (237 mL) tam yağlı süt 149 kalori.

Her iki bileşen de ılımlı olsa da, her gün birden fazla muz ve sütün tadını çıkarmak kalori alımınızın hızlı bir şekilde istiflenmesine neden olabilir.

Diyetinizde başka ayarlamalar yapmadan, bu zamanla kilo alımına katkıda bulunabilir.

Uyumsuz olabilir

Ayurveda gıda prensiplerine dayanarak, muz ve süt uyumsuz olarak kabul edilen iki bileşendir.

Ayurveda, daha iyi sağlığı teşvik etmek için vücudunuzdaki çeşitli enerji formlarını dengelemeye odaklanan bütünsel bir ilaç türüdür.

Ayurveda'ya göre, muz ve süt birlikte yemek, gıdaların sindirim ve metabolizmasından sorumlu olan agni veya ateşi azaltabilir.

Muz ve süt tüketmenin de sinek tıkanıklığına katkıda bulunduğu ve vücudunuzdaki toksin üretimini artırdığı anekdot olarak iddia edilir.

Bununla birlikte, bazı araştırmalar bir Ayurveda diyetinin kilo yönetimi için yararlı olabileceğini düşündürse de , sağlığın diğer yönlerini nasıl etkileyebileceği konusunda çok az araştırma vardır.

Ayrıca, muz ve süt gibi gıdaların birleştirilmesinin sindirime müdahale edebileceğini veya herhangi bir şekilde sağlığa zararlı olabileceğini gösteren hiçbir kanıt yoktur.

ÖZET

Her ne kadar muz ve süt ılımlı olsa da, diyetinizi ayarlamadan birden fazla porsiyon yemek kilo alımına neden olabilir. Ayurveda'ya göre, muz ve süt uyumsuz olarak kabul ediliyor, ancak bunu destekleyecek hiçbir araştırma yok.

Alt çizgi

Muz ve süt hem lezzetli hem de önemli besinler açısından zengindir.

Ayurveda'ya göre muz ve sütün uyumsuz olduğu düşünülse de, sağlığınıza veya sindiriminize zarar verdiği iddiasını destekleyen hiçbir araştırma yoktur.

Bu nedenle, bu iki besleyici içeriğin sağlıklı, çok yönlü bir diyetin bir parçası olarak ılımlı bir şekilde güvenle tadını çıkarabilirsiniz.

Yorum Ekle


  • Performans
  • İçerik
  • Fiyat