Kabak Çekirdeği Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir mi?


Kabak Çekirdeği Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir mi?

Beyaz kabukları olsun veya olmasın tadını çıkarabileceğiniz kabak çekirdeği, lezzetli ve besin açısından zengin bir besindir.

Araştırmalar, kan şekeri düzeylerini düşürmek, kalp sağlığını iyileştirmek ve hatta belirli kanser riskinizi azaltmak gibi bir dizi sağlık faydası sunduklarını göstermektedir.

Birçok insan kabak çekirdeğinin kilo vermenize yardımcı olup olamayacağını merak eder.

Bu makalede, kabak çekirdeğinin kilo kaybı için faydalı olup olmadığı ve bunları diyetinize dahil etmek için ipuçları incelenmektedir.

Sağlıklı kilo kaybını destekleyebilir

Kabak çekirdeği, lif, protein ve doymamış yağ asitleri gibi kilo kaybını desteklediği bilinen besinler açısından zengindir.

Düşük kalorili diyette 345 yetişkinde yapılan 6 aylık bir çalışmada, diyet kompozisyonunun kilo kaybı üzerindeki etkileri incelendi. Lif alımının, kaloriden veya diğer herhangi bir besleyiciden bağımsız olarak diyete bağlılığı ve kilo kaybını teşvik ettiği bulundu.

Lif, dolgunluk hislerini artırmaya yardımcı olur, aksi takdirde kilo almaya yol açabilecek veya kilo kaybını önleyebilecek yemekler arasında aşırı yeme önlenir.

Yetişkinlerin genel sağlık ve kilo bakımını desteklemesi için minimum lif önerileri günde 19-38 gramdır.

Kabukları çıkarılmış bir 1/2 fincan (72 gram) kabak çekirdeği 5 gram lif sağlarken, kabukları ile servis edilen 1/2 fincan (23 gram) 1,5 gram lif sağlamaktadır.

Proteinin kilo kaybında destekleyici bir rol oynadığı, iştahı artırmaya, aşırı yemeyi önlemeye ve dolgunluk duygularını desteklemeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Kabuğu olmayan 1/2 fincan (72 gram) kabak çekirdeği, 21 gram protein sağlar ve 1/2 fincan (23 gram) kabukları ile birlikte tohum servisi 7 gram sağlar.

Denetleme anahtardır

Kabak çekirdeği, kilo kaybını desteklemeye yardımcı olabilecek besleyici, yüksek lifli bir aperatif olsa da, herhangi bir yiyecek alımında ılımlılığın önemli olduğunu hatırlamak önemlidir.

Diğer fındık ve tohumlar gibi, kabak çekirdeği de enerji yoğundur, yani küçük bir porsiyon boyutunda önemli miktarda kalori ve yağ içerirler.

Örneğin, kabukları çıkarılmış 1/2 bardak (72 gram) kabak çekirdeği yaklaşık 415 kalori ve 35 gram yağ bulunur.

Eğer kabukları bozulmamış olarak 1/2 bardak (23 gram) kabak çekirdeği yerseniz, yine de yaklaşık 130 kalori ve 11 gram yağ almış olursunuz.

Yediğiniz kabak çekirdeği miktarının kilo kaybı için genel kalori hedeflerinize uyduğundan emin olun.

Bazı insanlar 1/2 fincan (72 gram) kabuklu kabak çekirdeğini diyetlerine sığdırabilirken, diğerlerinin kendilerini daha küçük bir porsiyon boyutuyla sınırlamaları gerekebilir.

Eklenen kalorileri ve sodyumu en aza indirmek için, sağlıklı bir kilo verme diyetini en iyi şekilde tamamlamak için kabuğu olan veya olmayan ham, tuzsuz kabak çekirdeğini seçin.

ÖZET

Kabak tohumları, sağlıklı kilo kaybı ve bakımında destekleyici bir rol oynayabilen lif, protein ve doymamış yağ asitleri bakımından zengindir. Eklenen yağ, kalori ve sodyum alımınızı en aza indirmek için ham, tuzsuz tohumları seçin.

Diyetinize kabak çekirdeği nasıl eklenir

Kabak çekirdeği kabuklu ve kabuksuz olarak alınabilir. Kabukları olmayan kabak çekirdeği genellikle pepitas olarak adlandırılır ve daha küçük, yeşil görünümleriyle tanımlanabilir.

Kabak çekirdeğinin tadını çeşitli şekillerde çıkarabilirsiniz, örneğin:

Salata veya waffle üzerine serpilir

Kek veya ekmek üstüne pişmiş

Yoğurt ve yulaf ezmesi içine karıştırılır

Ilık erişte yemeklerine veya kızartmalara karıştırılır

Avokado tostunun üstünde

Vegan “Parmesan” peyniri yapmak için bir mutfak robotunda beslenme mayası, ekmek kırıntıları ve baharatlarla karıştırılır

Kabak çekirdeğinin, diğer vitamin ve minerallerin emilimini engelleyebilecek fitik asit içerdiğini unutmayın.

ÖZET

Kabak çekirdeği kabuğu ile veya kabuğu olmadan çiğ olarak alınabilir ve makarna yemekleri, smoothies, yoğurt ve pişmiş ürünlere eklenebilir. Fitik asitleri konusunda endişeleriniz varsa, kızartın veya ıslatın ve yemekten önce yiyin.

Alt çizgi

Kabak çekirdeği, protein, lif ve doymamış yağ asitleri gibi kilo kaybını ve bakım hedeflerini destekleyebilen besin açısından zengin sağlıklı bir besindir.

Diğer fındık ve tohumlarda olduğu gibi, kabak çekirdeği de küçük bir porsiyonda önemli miktarda yağ ve kalori içerir, bu da kalori kısıtlı bir diyetteyseniz ılımlılığı önemli hale getirir.

Kilo verme diyetini en iyi şekilde tamamlamak için, kabuklu veya kabuksuz çiğ, tuzsuz kabak çekirdeğini seçin. Bu tohumlar bir dizi yemeğe eklenebilir veya sağlıklı bir atıştırmalık olarak kendi başına yenebilir.

Yorum Ekle


  • Performans
  • İçerik
  • Fiyat