Japon Su Terapisi Kilo Kaybına Yardımcı Olur mu?


Japon Su Terapisi Kilo Kaybına Yardımcı Olur mu?

Japon su terapisi, sabah ilk iş olarak birkaç bardak oda sıcaklığında su içme pratiğidir.

Ayrıca yemek ve atıştırmalıklar arasında uzun aralarla 15 dakikalık katı yemek pencerelerini teşvik eder.

Bazı insanlar bu alışkanlığın sağlıklarının belirli yönlerini iyileştirdiğini bildirirken, birçoğu bunun kilo kaybı için etkili bir araç olup olmadığını merak ediyor.

Bu makalede, Japon su tedavisinin kilo vermek için çalışıp çalışmadığı açıklanmaktadır.

Kilo kaybı için su tedavisi

Özellikle Japon su terapisi üzerine birkaç bilimsel çalışma yapılmıştır ve benzer su tüketimi kalıpları için kilo kaybı kanıtı karışıktır.

Bununla birlikte, su terapisinin hidrasyon bileşeni kilo kaybına yardımcı olabilir.

Genel diyet kaliteniz ve egzersiz seviyeleriniz gibi diğer birçok faktörün de rol oynadığını unutmayın.

Hidrasyon kilo kaybını destekleyebilir

Su midenizde yer kapladığından daha fazla su içmek doldurma etkisine sahip olabilir. Buna karşılık, istenmeyen kilo alımına katkıda bulunabilecek istek ve aşırı yeme önleyebilir.

Bir çalışma, yemekten 30 dakika önce 2.1 bardak (500 mL) su içen aşırı kilolu veya obezitesi olan yetişkinlerin, yemekten önce sıvı içmeyen yetişkinlerden% 13 daha az yemek yediğini buldu.

Orta ağırlıktaki erkeklerde yapılan bir başka çalışma da benzer sonuçlar verdi (3Güvenilir Kaynak).

Dahası, bir gözden geçirme, içme suyunun yetişkinlerde dinlenme enerjisi harcamasını (REE) önemli ölçüde artırdığını buldu. REE, vücudunuzun dinlenirken yaktığı kalori miktarını ifade eder.

Ek olarak, araştırmalar, şekerle tatlandırılmış içeceklerin su ile değiştirilmesinin, kilo alımını teşvik edebilecek kalori alımını azaltabileceğini göstermektedir.

Son olarak, 15 dakikalık yeme pencereleri ve öğünler ve atıştırmalıklar arasındaki molalar kalori alımını daha da azaltabilir.

Çalışma sonuçları karışık

Bununla birlikte, bazı çalışmalar hidrasyonun kilo kaybı etkilerinin olmadığını gözlemlemiştir.

Bazı çalışmalar, su terapisinin 15 dakikalık yeme pencerelerinin uzun süreli kilo kaybına zarar verebileceğini önermektedir, çünkü bağırsaklarınız beyninizin dolu olduğunu bildirmek için zamana sahip değildir. Sonuç olarak , çok hızlı, çok hızlı yiyebilirsiniz.

Bir çalışma, hızlı yemek yiyen çocukların kilo almayanlara göre üç kat fazla kilo alma eğiliminde olduklarını buldu.

Tersine, yavaş yemek daha düşük aşırı kilo riski ile ilişkilidir.

Araştırmalar ayrıca kalori kısıtlamasının başlangıçtaki kilo kaybına neden olabileceğini, ancak açlık hormonu grelin seviyelerini artırma eğiliminde olduğunu ortaya koymaktadır. Bu, kilo veren kişilerin sadece% 20'sinin uzun vadede kalmamasının bir nedeni olabilir.

ÖZET

Yeterli hidrasyon dolgunluğu artırabilir ve aşırı yemeyi önleyebilirken, Japon su terapisinin kilo kaybı üzerindeki spesifik etkileri hakkında araştırmalar yoktur.

Su terapisi nasıl çalışır?

Su terapisi Japonya'da ortaya çıkarken, ağız ağzı sayesinde dünya çapında popüler hale gelmiştir.

Japon su terapisinin nasıl çalıştığının iki ana bileşeni vardır.

İlk olarak, su terapisi savunucuları, her sabah, herhangi bir yiyecek veya içecekten 45 dakika önce aç karnına dört ila beş 6 ons (180 mL) oda sıcaklığında su içirler. (Başlangıçta, sadece 1-2 bardakla başlamayı ve miktarı yavaş yavaş artırmayı düşünün.)

Daha sonra, susuzluklarınıza dikkat ederek, normalde yaptığınız gibi gün boyunca su içersiniz.

Buna ek olarak, çoğu savunucu, başka bir şey yemeden veya içmeden en az 2 saat arayla, bir seferde sadece 15 dakika yemek yemenizi önerir.

Hiçbir kısıtlama su terapisinde ne veya ne kadar yediğinizi sınırlasa da, sürdürülebilir kilo kaybı sadece hidrasyon için değil, sağlıklı beslenme seçenekleri gerektirir.

Belirli bir süre boyunca su terapisini takip etmek istemeseniz de, bazı insanlar birkaç hafta ila ay içinde fayda bildirir ve sonuçları yaşadıkları sürece uygulamaya devam ederler.

Araştırma ne diyor?

Destekçiler, su terapisinin sindirim sisteminizi temizlemeye yardımcı olduğunu, bağırsak sağlığını geliştirdiğini, kabızlığı önlediğini ve tip 2 diyabet, kanser ve yüksek tansiyon gibi durum riskinizi azalttığını iddia ediyor. Ancak, hiçbir bilimsel kanıt bu iddiaları desteklememektedir.

Yine de, yeterince su içmek sizi nemli tutar, bu da optimal beyin fonksiyonunu, enerji seviyelerini ve kan basıncını teşvik edebilir, ayrıca baş ağrılarını, kabızlığı ve böbrek taşlarını önleyebilir.

Temel su ihtiyaçlarının kişiye göre değiştiğini unutmayın. Günde 8 bardak (1,9 litre) yaygın bir öneri olsa da, bu miktarın arkasındaki bilimsel kanıtlar eksiktir.

Yine de, bu önerileri uygularsanız su terapisi günlük su ihtiyaçlarınızın yaklaşık yarısını karşılayabilir.

ÖZET

Japon su terapisi, sabahları oda sıcaklığında su içmeyi ve sınırlı bir yemek tarifesini takip etmeyi içerir. Hiçbir araştırma sağlık iddialarını desteklemez, ancak uygun hidrasyon faydalıdır.

Potansiyel risk

Yeterli hidrasyon genel sağlık için faydalı olsa da, çok fazla su içmek mümkündür.

Su zehirlenmesi olarak da adlandırılan aşırı hidrasyon, kısa sürede çok miktarda su içtiğinizde ortaya çıkar.

Bu, kan dolaşımınızdaki sodyum konsantrasyonunu ciddi şekilde düşürebilir ve hiponatremi adı verilen tehlikeli bir duruma yol açabilir. Buna karşılık, bu tedavi edilmezse bulantı, kusma, nöbetler, koma ve hatta ölüme neden olabilir.

Hiponatremi normal olarak çalışan böbrekleri olan sağlıklı insanlar arasında nadir olmakla birlikte, sağlıklı böbreklerin filtreleyebileceği maksimum su miktarından daha fazla içmekten kaçınmak en iyisidir - saatte yaklaşık 4 bardak (945 mL).

Sabahları önerilen 4-5 bardak su içmek çoğu yetişkin için güvenli olsa da, bazı insanlar için rahat ve güvenli bir şekilde tüketmek çok fazla su olabilir. Rahatsız hissetmeye başlarsanız vücudunuzu dinleyin ve içme suyunu durdurun.

Yorum Ekle


  • Performans
  • İçerik
  • Fiyat