İncir Hakkında Bilinmesi Gerekenler


İncir Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Taze incir, besinler açısından zengindir, ancak kalorisi nispeten düşüktür, bu da onları sağlıklı bir diyete mükemmel bir katkı yapar.

Bir küçük (40 gram) taze incir

Kalorisi: 30

Protein: 0 gram

Yağ: 0 gram

Karbonhidrat: 8 gram

Lif: 1 gram

Bakır: Günlük Değerin% 3'ü (DV)

Magnezyum: DV'nin% 2'si

Potasyum: DV'nin% 2'si

Riboflavin: DV'nin% 2'si

Tiamin: DV'nin% 2'si

B6 Vitamini: DV'nin% 3'ü

K Vitamini: DV'nin% 2'si

Taze incir, doğal şekerden bazı kaloriler içerir, ancak birkaç incir bulundurmak makul, düşük kalorili bir atıştırmalık veya bir yemeğe eklenir.

Öte yandan, kuru incir şeker bakımından zengindir ve meyveler kurutulduğunda şeker yoğunlaştıkça kaloriden zengindir.

İncirler ayrıca az miktarda çok çeşitli besin maddeleri içerir, ancak özellikle bakır ve B6 vitamini bakımından zengindirler.

Bakır, metabolizma ve enerji üretimi ile kan hücrelerinin, bağ dokularının ve nörotransmitterlerin oluşumu gibi çeşitli vücut süreçlerinde rol oynayan hayati bir mineraldir.

B6 vitamini, vücudunuzun diyet proteinlerini parçalamasına ve yeni proteinler oluşturmasına yardımcı olmak için gerekli olan önemli bir vitamindir. Ayrıca beyin sağlığında da önemli bir rol oynar

ÖZET

Taze incir kalorisi düşüktür ve çeşitli vitamin ve mineraller içerir. Bununla birlikte, kuru incir şeker ve kalorilerde yüksektir.

Yararları

İncirlerin kan şekeri seviyelerini yönetmeye yardımcı olmanın yanı sıra sindirim ve kalp sağlığını teşvik etmek de dahil olmak üzere birçok potansiyel faydası vardır.

Sindirim sağlığını geliştirin

İncirler uzun zamandır ev ilaçları veya kabızlık gibi sindirim problemleri için alternatif bir tedavi olarak kullanılmaktadır.

Bunlar, dışkıyı yumuşatarak ve yığın ekleyerek, kabızlığı azaltarak ve bağırsaklarınızı dolduran sağlıklı bakteriler için prebiyotik veya gıda kaynağı olarak hizmet ederek sindirim sağlığını geliştirmeye yardımcı olabilecek lif içerir.

Hayvan çalışmalarında, incir meyve özü veya macunu, yiyeceklerin sindirim sistemi boyunca hareketini hızlandırdı, kabızlığı azalttı ve ülseratif kolit gibi sindirim bozuklukları semptomlarını iyileştirdi.

Kabızlık ile irritabl bağırsak sendromu (IBS-C) olan 150 kişide yapılan bir araştırma, günde iki kez yaklaşık 4 kuru incir (45 gram) tüketenlerin ağrı, şişkinlik ve kabızlık gibi semptomlarda bir kontrole kıyasla önemli bir azalma yaşadığını buldu.

Dahası, 80 kişide yapılan benzer bir çalışma, 8 hafta boyunca günde yaklaşık 10 ons (300 gram) incir meyve salçası ile takviye edilmesinin, bir kontrol grubuna kıyasla kabızlığı önemli ölçüde azalttığını buldu.

Vasküler ve kalp sağlığını iyileştirebilir

İncir, kan basıncınızı ve kan yağ seviyenizi artırabilir, bu da vasküler sağlığınızı iyileştirmenize ve kalp hastalığı riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Bir çalışma, incir özütünün, normal tansiyonu olan sıçanlarda ve yüksek seviyelerde olanlarda kan basıncını düşürdüğünü buldu.

Hayvan çalışmaları ayrıca incir yaprağı ekstraktı ile takviye edilirken toplam kolesterol, HDL (iyi) kolesterol ve trigliserit seviyelerinde iyileşmeler olduğunu göstermiştir.

Bununla birlikte, yüksek LDL (kötü) kolesterolü olan 83 kişide yapılan 5 haftalık bir çalışmada, araştırmacılar diyetlerine günlük olarak yaklaşık 14 kuru incir (120 gram) ekleyenlerin, bir kontrol grubuna kıyasla kan yağ seviyelerinde değişiklik olmadığını belirtti.

İncir ve kalp sağlığı arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamak için daha fazla insan çalışması gerekmektedir.

Kan şekeri seviyelerinin yönetilmesine yardımcı olabilir

1998'den kalma tip 1 diyabetli 10 kişiyle yapılan bir çalışmada, incir yaprağı çayı ile kahvaltı yapmanın insülin ihtiyaçlarını azaltmış olabileceği bulundu. İncir yaprağı çayı aldıkları ayda insülin dozları yaklaşık% 12 azaldı.

Bununla birlikte, incir meyveleri - özellikle kuru incir - şekeri yüksektir ve kısa vadede kan şekeri seviyelerini artırabilir. Kan şekeri seviyenizi yönetmede sorun yaşıyorsanız, kuru incir alımınızı sınırlandırmalısınız.

Potansiyel antikanser özellikleri

İncir yapraklarının kanser hücreleri üzerindeki etkileri üzerine pek çok umut verici test tüpü çalışması yapılmıştır.

İncir yapraklarından ve incir bitkilerinden elde edilen doğal lateksin, insan kolon kanseri, meme kanseri, serviks kanseri ve karaciğer kanseri hücrelerine karşı antitümör aktivitesi sergilediği gösterilmiştir.

Ancak bu, incir yemenin veya incir yaprağı çayı içmenin aynı etkileri göstereceği anlamına gelmez. Test tüpü çalışmaları umut verici bir başlangıç ​​noktası sunar, ancak incir veya incir yapraklarının yenmesinin kanser büyümesini nasıl etkilediğini değerlendirmek için insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

Sağlıklı cildi teşvik edebilir

İncir, özellikle alerjik dermatitli kişilerde veya alerjilerin bir sonucu olarak kuru, kaşıntılı ciltlerde cilt üzerinde bazı yararlı etkilere sahip olabilir.

Dermatitli 45 çocukta yapılan bir çalışmada, 2 hafta boyunca günde iki kez uygulanan kuru incir meyve ekstraktından yapılan bir kremin, dermatit semptomlarının tedavisinde standart tedavi olan hidrokortizon kreminden daha etkili olduğu bulundu.

Dahası, incir özü de dahil olmak üzere meyve özlerinin bir kombinasyonunun cilt hücreleri üzerinde antioksidan etkiler sergilediği, kollajen yıkımını azalttığı ve bir test tüpünde ve hayvan çalışmasında kırışıklıkların görünümünü iyileştirdiği gösterilmiştir.

Bununla birlikte, bu olumlu etkilerin incir ekstraktından mı yoksa incelenen diğer ekstraktlardan mı geldiğini belirlemek zordur. İncirin cilt sağlığı üzerindeki etkilerini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

ÖZET

İncirlerin çeşitli potansiyel sağlık yararları vardır. Sindirimi iyileştirebilir ve kabızlığı azaltabilir, kan yağı ve kan şekeri düzeylerini yönetmeye yardımcı olabilir ve kanser hücrelerini öldürebilirler. Bununla birlikte, insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Downsides

İncirlerin bazı potansiyel dezavantajları vardır. Örneğin, bazen kabızlık için bir ev ilacı olarak kullanıldığından, incir ishale veya diğer sindirim sorunlarına neden olabilir.

İncirler ayrıca kan inceltici ilaçlara müdahale edebilen ve daha az etkili olmalarına neden olabilecek K vitamini açısından oldukça zengindir.

Kan inceltici kullanıyorsanız, komplikasyon riskinizi azaltmak için incir ve diğer K vitamini bakımından zengin gıdaları günden güne tutarlı tutmalısınız.

Son olarak, bazı insanlar incir alerjisi olabilir. Huş polenine alerjiniz varsa, incir alerjiniz de olabilir. İncir ağaçları ayrıca bazı insanların alerjik olabileceği doğal lateks içerir.

ÖZET

İncir, kabızlık önleyici etkileri nedeniyle sindirim rahatsızlığına veya ishale neden olabilir. Kan incelticilere de müdahale edebilirler ve bazı insanlar bunlara alerjik olabilir.

Diyetinize incir nasıl eklenir

Diyetinize her biri kendi potansiyel faydaları olan incir eklemenin birkaç yolu vardır. İşte incirleri diyetinize dahil etmenin dört ana yolu:

Taze. Taze incir kalorisi düşüktür ve harika bir atıştırmalık yaparlar ve salatalara veya tatlılara mükemmel bir ektir. İncir reçeli veya taze incir ile konserve yapabilirsiniz.

Kurutulmuş. Kuru incir şekeri ve kalorisi yüksektir, bu nedenle ılımlı olarak yenilmelidir. Kabızlık tedavisinde taze incirlerden daha etkili olabilirler.

İncir yaprakları. Özel bakkalların dışında bulmak zor olsa da, incir yaprakları besleyicidir ve çeşitli şekillerde kullanılabilir. Genellikle üzüm yaprakları, pirinç, et veya diğer dolgular içeren yemekler için bir sargı olarak aynı şekilde kullanılırlar.

İncir yaprağı çayı

İncir yaprağı çayı kuru incir yapraklarından yapılır. Kendiniz yapabilir veya önceden hazırlanmış incir yaprağı çaylarını çevrimiçi olarak veya özel mağazalardan satın alabilirsiniz.

İncirin çeşitli şekillerde tadını çıkarabilirsiniz, ancak yüksek şeker içeriği nedeniyle, sadece kuru incirleri ılımlı bir şekilde yemelisiniz veya kabızlık için nadiren evde tedavi olarak kullanmalısınız.

ÖZET

İncirin faydalarından yararlanmak için, diyetinize eklemek üzere taze incir, kuru incir, incir yaprağı veya incir yaprağı çayı satın alabilirsiniz. Kuru incirleri sadece şeker içeriği nedeniyle orta düzeyde kullandığınızdan emin olun.

İncirlerin çeşitli potansiyel sağlık yararları vardır. Meyvenin yanı sıra incir yaprakları ve incir yaprağı çayı sağlık için faydalı gibi görünmektedir. Özellikle kuru incir kabızlığı hafifletebilir.

Bununla birlikte, incirler, K vitamini içeriğinden dolayı kan inceltici ilaçlara müdahale edebilir ve kuru incirler, yüksek şeker içerikleri nedeniyle ılımlı bir şekilde yenmelidir.

Bununla birlikte, genel olarak, taze incir, incir yaprağı ve incir yaprağı çayı sağlıklı bir diyete büyük katkılar yapar.

Yorum Ekle


  • Performans
  • İçerik
  • Fiyat