Hamilelikte Kaçınılması Gereken 11 Yiyecek ve İçecek


Hamilelikte Kaçınılması Gereken 11 Yiyecek ve İçecek

İnsanların hamileyken öğrendikleri ilk şeylerden biri ne yiyemeyecekleridir. Büyük bir suşi, kahve ya da nadir biftek hayranıysanız, gerçek bir serseri olabilir.

Neyse ki, sen dahası var olabilir ne yapamazsınız daha yemek. Sadece sularda (yani düşük cıva sularında) nasıl gezineceğinizi öğrenmelisiniz. Sağlıklı kalmak için ne yediğinize ve ne içtiğinize çok dikkat etmek isteyeceksiniz.

Bazı yiyecekler nadiren tüketilmeli, diğerlerinden tamamen kaçınılmalıdır. İşte küçüğünüzü büyütürken kaçınmanız veya en aza indirmeniz gereken 11 yiyecek ve içecek.

1. Yüksek cıva balığı

Cıva oldukça zehirli bir elementtir ve en çok kirli suda bulunur.

Daha yüksek miktarlarda sinir sisteminiz, bağışıklık sisteminiz ve böbrekleriniz için toksik olabilir. Ayrıca çocuklarda ciddi gelişimsel sorunlara neden olabileceği gibi, düşük miktarlarda da olsa yan etkileri olabilir.

Kirli denizlerde bulunduğundan, büyük deniz balıkları yüksek miktarda cıva biriktirebilir. Bu nedenle, hamileyken ve emzirirken yüksek civa balıklarından kaçınmak en iyisidir.

Kaçınmak istediğiniz yüksek cıva balıkları şunları içerir:

Köpekbalığı

Kılıçbalığı

Kral uskumru

Ton balığı (özellikle büyük gözlü ton balığı)

Atlantik kılıçbalığı

Meksika Körfezi'nden kiremit balığı

Bununla birlikte, tüm balıkların cıva bakımından yüksek olmadığına dikkat etmek önemlidir - sadece belirli türler.

Hamilelikte düşük civa balığı tüketmek çok sağlıklıdır ve bu balıklar haftada üç kez Gıda ve İlaç Dairesi'ne (FDA) göre.

Düşük cıvalı balıklar bol miktarda bulunur ve şunları içerir:

Hamsi

Morina

Pisi balığı

Mezgit balığı

Somon

Tilapia

Alabalık (tatlı su)

Bebeğiniz için önemli olan omega-3 yağ asitleri bakımından zengin oldukları için somon ve hamsi gibi yağlı balıklar özellikle iyi seçeneklerdir .

2. Az pişmiş veya çiğ balık

Bu suşi hayranları için zor olacak, ama önemli bir konu. Çiğ balık, özellikle kabuklu deniz ürünleri çeşitli enfeksiyonlara neden olabilir. Bunlar, norovirüs, Vibrio, Salmonella ve Listeria gibi viral, bakteriyel veya parazitik enfeksiyonlar olabilir.

Bu enfeksiyonlardan bazıları yalnızca sizi etkileyerek dehidrasyona ve halsizliğe neden olabilir. Bebeğinize ciddi ve hatta ölümcül sonuçlarla başka enfeksiyonlar geçebilir.

Hamile kadınlar özellikle listeria enfeksiyonlarına karşı hassastır. Aslında, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, hamile kadınlar 10 kat daha olası Listeria tarafından genel popülasyondan daha enfekte olmaktır. Hamile İspanyol kadınlar 24 kat daha fazla risk altındadır.

Bu bakteri toprakta ve kirli suda veya bitkilerde bulunabilir. Çiğ balık, sigara içme veya kurutma dahil işleme sırasında enfekte olabilir.

Listeria bakterileri, herhangi bir hastalık belirtisi göstermeseniz bile bebeğinize plasenta yoluyla geçebilir. Bu, erken doğum, düşük, ölü doğum ve diğer ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Pek çok suşi yemeği de dahil olmak üzere çiğ balık ve kabuklu deniz hayvanlarından kaçınmanız kesinlikle tavsiye edilir. Ancak endişelenmeyin, bebek doğduktan sonra bundan çok daha fazla keyif alacaksınız ve tekrar yemek daha güvenli.

3. Az pişmiş, çiğ ve işlenmiş et

Çiğ balıkla ilgili bazı sorunlar, az pişmiş eti de etkiler. Az pişmiş veya çiğ et yemek, Toxoplasma, E. coli, Listeria ve Salmonella dahil olmak üzere çeşitli bakteri veya parazitlerden enfeksiyon riskinizi artırır.

Bakteriler bebeğinizin sağlığını tehdit edebilir ve muhtemelen ölü doğum veya zihinsel engellilik, körlük ve epilepsi gibi ciddi nörolojik hastalıklara yol açabilir.

Çoğu bakteri bütün et parçalarının yüzeyinde bulunurken, diğer bakteriler kas liflerinin içinde kalabilir.

Bonfile, sığır filetosu veya dana eti, kuzu eti ve dana etinden elde edilen antrikot gibi bazı et parçalarının tamamı pişirilmediğinde tüketilmesi güvenli olabilir. Bununla birlikte, bu yalnızca et parçası tamamen veya kesilmemiş ve dışı tamamen pişirildiğinde geçerlidir.

Köfte, hamburger, kıyma, domuz eti ve kümes hayvanları dahil olmak üzere kesilmiş etler asla çiğ veya az pişmiş olarak tüketilmemelidir.

Sosisli sandviçler, öğle yemeği eti ve şarküteri eti de endişe vericidir ve bu bazen hamile insanlar için şaşırtıcıdır. Bu tür etler, işleme veya saklama sırasında çeşitli bakterilerle enfekte olabilir.

Hamile kadınlar, sıcak buharda pişene kadar yeniden ısıtılmadıkça işlenmiş et ürünlerini tüketmemelidir.

4. Çiğ yumurta

Çiğ yumurtalara Salmonella bakterisi bulaşabilir.

Salmonella enfeksiyonlarının semptomları arasında ateş, bulantı, kusma, mide krampları ve ishal bulunur.

Bununla birlikte, nadir durumlarda, enfeksiyon rahimde kramplara neden olarak erken doğum veya ölü doğuma neden olabilir.

Genellikle çiğ yumurta içeren yiyecekler şunları içerir:

Hollandez sosu

Ev yapımı mayonez

Bazı ev yapımı salata sosları

Ev yapımı dondurma

Ev yapımı kek kremaları

Çiğ yumurta içeren çoğu ticari ürün pastörize yumurtadan yapılır ve tüketilmesi güvenlidir. Ancak emin olmak için daima etiketi okumalısınız.

Güvenli tarafta olmak için yumurtaları her zaman iyice pişirdiğinizden veya pastörize yumurta kullandığınızdan emin olun. Bu süper akıcı sarısı ve ev yapımı mayonezleri bebeğiniz ilk çıkışına kadar saklayın.

5. Sakatat

Organ eti, çeşitli besinler için harika bir kaynaktır.

Bunlar arasında demir, B12 vitamini, A vitamini, çinko, selenyum ve bakır bulunur - bunların hepsi sizin ve bebeğiniz için iyidir. Bununla birlikte, hamilelik sırasında çok fazla hayvan bazlı A vitamini (önceden oluşturulmuş A vitamini) yemek tavsiye edilmez.

Özellikle hamileliğin ilk üç ayında çok fazla önceden oluşturulmuş A vitamini tüketmek doğuştan sakatlıklara ve düşüklere neden olabilir.

Bu çoğunlukla olmasına rağmen birleşmiş A vitamini takviyeleri ile karaciğer gibi sakatat etleri tüketiminizi haftada sadece birkaç ons tutmak en iyisidir.

6. Kafein

Günlük fincan kahve, çay, meşrubat veya kakaoyu seven milyonlarca insandan biri olabilirsiniz. Kafein sevgimiz söz konusu olduğunda kesinlikle yalnız değilsiniz.

American College of Obstetricians and Gynecologists'e (ACOG) göre, hamile kişilerin genellikle kafein alımlarını günde 200 miligramdan (mg) daha az sınırlamaları önerilir.

Kafein çok çabuk emilir ve kolaylıkla plasentaya geçer. Bebekler ve plasentaları, kafeini metabolize etmek için gereken ana enzime sahip olmadığından, yüksek seviyeler birikebilir.

Hamilelik sırasında yüksek kafein alımının fetal büyümeyi kısıtladığı ve doğumda düşük doğum ağırlığı riskini artırdığı gösterilmiştir.

Düşük doğum ağırlığı - 5 lbs'den az, 8 oz. (veya 2,5 kg) – bir artan risk bebek ölümü ve yetişkinlikte daha yüksek kronik hastalık riski.

Bu nedenle, bebeğinizin çok fazla kafeine maruz kalmadığından emin olmak için günlük bir fincan kahve veya sodaya göz atın.

7. Çiğ filizler

Sağlıklı salata seçiminiz de hileli malzemelerden arınmış olmayabilir. Yonca, turp ve maş fasulyesi filizleri gibi çiğ filizler Salmonella ile kontamine olabilir .

Tohumların filizlenmeye başlaması için ihtiyaç duyduğu nemli ortam bu tür bakteriler için idealdir ve yıkanmaları neredeyse imkansızdır.

Bu nedenle, ham filizlerden tamamen kaçınmanız önerilir. Bununla birlikte, filizlerin pişirildikten sonra tüketilmesi güvenlidir.

8. Yıkanmamış ürünler

Yıkanmamış veya soyulmamış meyve ve sebzelerin yüzeyleri çeşitli bakteri ve parazitlerle kirlenmiş olabilir.

Bunlar, topraktan veya elleçleme yoluyla elde edilebilen Toxoplasma , E. coli , Salmonella ve Listeria'yı içerir.

Üretim, hasat, işleme, depolama, nakliye veya perakende satış sırasında herhangi bir zamanda kontaminasyon meydana gelebilir. Meyve ve sebzelerde bulunabilecek tehlikeli bir parazite Toxoplasma denir.

Toksoplazmoz olan kişilerin çoğunda hiçbir belirti görülmezken, diğerleri bir ay veya daha uzun süredir grip olduğunu hissedebilir.

Hala anne karnındayken Toxoplasma bakterisi ile enfekte olan çoğu bebeğin doğumda hiçbir semptomu yoktur. Bununla birlikte, körlük veya zihinsel engellilik gibi belirtiler gelişebilir.

Dahası, enfekte olmuş yenidoğanların küçük bir yüzdesinin doğumda ciddi göz veya beyin hasarı vardır.

Hamileyken, suyla iyice yıkayarak, soyarak veya meyve ve sebzeleri pişirerek enfeksiyon riskini en aza indirmek çok önemlidir. Bebek geldikten sonra da bunu iyi bir alışkanlık olarak devam ettirin.

9. Pastörize edilmemiş süt, peynir ve meyve suyu

Çiğ süt, pastörize edilmemiş peynir ve yumuşak olgunlaştırılmış peynirler Listeria, Salmonella, E. coli ve Campylobacter dahil olmak üzere bir dizi zararlı bakteri içerebilir.

Aynı şey, aynı zamanda bakteriyel kontaminasyona yatkın olan pastörize edilmemiş meyve suyu için de geçerlidir.

Bakteriler doğal olarak meydana gelebilir veya toplama veya saklama sırasında kontaminasyondan kaynaklanabilir. Pastörizasyon, ürünlerin besin değerini değiştirmeden zararlı bakterileri öldürmenin en etkili yoludur.

Enfeksiyon riskini en aza indirmek için sadece pastörize süt, peynir ve meyve suyu tüketin.

10. Alkol

Artan olduğu için hamileyken alkol içmekten tamamen kaçınmanız önerilir. Düşük ve ölü doğum riski Küçük bir miktar bile bebeğinizin vücudunu olumsuz etkileyebilir.

Hamilelik sırasında alkol almak, yüz deformiteleri, kalp kusurları ve zihinsel engelliliği içeren fetal alkol sendromuna da neden olabilir.

11. İşlenmiş abur cuburlar

Hem size hem de büyüyen çocuğunuza yardımcı olmak için besleyici gıdalar yemeye başlamak için hamilelikten daha iyi bir zaman yoktur. Protein, folat, kolin ve demir dahil olmak üzere birçok temel besine daha fazla miktarda ihtiyacınız olacak .

Aynı zamanda "iki kişilik yediğiniz" bir efsane. İlk dönem boyunca normalde yaptığınız gibi yiyebilirsiniz, sonra artırmak İkinci trimesterde günde yaklaşık 350 kalori ve üçüncü trimesterde günde yaklaşık 450 kalori.

Optimal bir hamilelik yeme planı, sizin ve bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılayacak bol miktarda besin içeren temelde bütün gıdalardan oluşmalıdır. İşlenmiş abur cuburlar genellikle besinler bakımından düşüktür ve kalori, şeker ve ilave yağlar bakımından yüksektir.

Hamilelik sırasında bir miktar kilo alımı gerekli olsa da, aşırı kilo alımı birçok komplikasyon ve hastalıkla ilişkilendirilmiştir. Bunlar, artan risk içerir gestasyonel diyabet hamilelik veya doğum komplikasyonları gibi.

Protein, sebze ve meyveler, sağlıklı yağlar ve tam tahıllar, fasulye ve nişastalı sebzeler gibi lif açısından zengin karbonhidratlara odaklanan öğünlere ve atıştırmalıklara sadık kalın. Merak etmeyin, lezzetlerden ödün vermeden sebzeleri yemeklerinize sokmanın birçok yolu vardır.

Yorum Ekle


  • Performans
  • İçerik
  • Fiyat