Grip Nedir Nasıl Bulaşır Belirtileri Nelerdir


Grip Nedir Nasıl Bulaşır Belirtileri Nelerdir

Grip nedir?

Grip veya grip, akciğerlere, buruna ve boğaza saldıran viral bir enfeksiyondur. Hafif ila şiddetli arasında değişen semptomları olan bulaşıcı bir solunum hastalığıdır.

Grip ve soğuk algınlığı benzer semptomlara sahiptir. İki hastalığı birbirinden ayırt etmek zor olabilir. Çoğu durumda, grip semptomları daha şiddetlidir ve soğuk algınlığından daha uzun sürer.

Gripten herkes hastalanabilir, ancak bazı kişilerin enfeksiyon riski daha yüksektir. Buna 5 yaşın altındaki çocuklar ve 65 yaş ve üstü yetişkinler dahildir.

Grip riski, zayıflamış bir bağışıklık sisteminiz veya aşağıdakiler gibi kronik bir durumunuz varsa da artar:

kalp hastalığı

böbrek hastalığı

diyabet tipi 1 veya 2

Gribin belirtileri nelerdir?

Başlangıçta grip, soğuk algınlığı taklit edebilir. Erken belirtiler şunları içerebilir:

boğaz ağrısı

hapşırma

burun akması

Virüs ilerledikçe semptomlar genellikle kötüleşir ve şunları içerebilir:

ateş

ağrılı kaslar

vücut titreme

terlemek

baş ağrısı

Kuru öksürük

burun tıkanıklığı

yorgunluk

zayıflık

Grip genellikle doktora gitmeyi gerektirmez. Semptomlar genellikle yaklaşık bir hafta içinde evde tedavi ile düzelir. Reçetesiz satılan (OTC) soğuk algınlığı ve grip ilaçları ile semptomları hafifletebilirsiniz. Bol bol dinlenmek ve bol sıvı içmek de önemlidir.

Bununla birlikte, bazı kişilerin gripten kaynaklanan komplikasyonları geliştirme olasılığı daha yüksektir. Siz veya çocuğunuz bu yüksek riskli gruplardan birindeyse, gripten şüphelenir hissetmez tıbbi yardım isteyin.

Yüksek riskli gruplar şunları içerir:

2 yaş altı

65 yaş ve üstü

hamile veya yakın zamanda doğum yapmış

18 yaşında veya daha genç ve aspirin veya salisilat içeren ilaçlar alıyor

diyabet, astım, kalp hastalığı veya HIV gibi kronik bir rahatsızlığınız varsa

bir huzurevinde veya bakım tesisinde yaşamak

Doktorunuz antiviral ilaçlar yazabilir. Semptomların ilk 48 saati içinde alınan antiviraller, gribin süresini ve şiddetini azaltabilir.

Grip komplikasyonları

Çoğu insan gripten komplikasyon olmaksızın iyileşir. Ancak bazen aşağıdaki gibi ikincil bir enfeksiyon gelişebilir:

akciğer iltihaplanması

bronşit

kulak enfeksiyonu

Belirtileriniz kaybolur ve birkaç gün sonra tekrar gelirse, ikincil bir enfeksiyonunuz olabilir. İkincil bir enfeksiyondan şüpheleniyorsanız bir doktora görünün.

Tedavi edilmezse, pnömoni yaşamı tehdit edebilir.

Grip nasıl yayılır?

Kendinizi gribe karşı korumak için, virüsün nasıl yayıldığını anlamak en iyisidir. Grip oldukça bulaşıcıdır. Evlerde, okullarda, ofislerde ve arkadaş grupları arasında hızla yayılabilir.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) Gribi, semptomların başlamasından 1 gün önce ve hastalandıktan sonra 5 ila 7 gün içinde bulaştırmak mümkündür.

Virüsle temasa geçtikten sonra 1 ila 4 gün içinde semptomlar göstermeye başlayacaksınız. Hatta hasta olduğunuzu fark etmeden önce virüsü birine bile aktarabilirsiniz.

Grip öncelikle insandan insana bulaşır. Grip olan biri hapşırırsa, öksürürse veya konuşursa, onlardan gelen damlacıklar havaya karışır. Bu damlacıklar burnunuzla veya ağzınızla temas ederse siz de hastalanabilirsiniz.

Virüs bulaşmış el sıkışma, sarılma ve dokunma yüzeyleri veya nesneler de grip olabilir. Bu nedenle hiç kimseyle, özellikle de hasta olabilecek biriyle mutfak eşyaları veya bardak paylaşmamalısınız.

Kaç çeşit grip virüsü vardır?

Orada insanları etkileyen grip virüslerinin üç farklı türleri şunlardır: A tipi, B tipi ve C tipi (insanları etkilemeyen dördüncü, D, yoktur.)

Hayvanlar ve insanlar, grip virüsü hayvanlardan insanlara bulaşabildiği için A tipi gribe yakalanabilir. Bu virüs sürekli değişir ve yıllık grip salgınlarına neden olabilir.

B tipi grip, kış aylarında mevsimsel salgınlara da neden olabilir. Bununla birlikte, bu tip tipik olarak A tipinden daha az şiddetlidir ve daha hafif semptomlara neden olur. Bazen B tipi ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Tip B yalnızca insanlardan insanlara bulaşabilir.

Farklı suşlar tip A ve B gribe neden olur.

C tipi grip insanları ve bazı hayvanları da etkiler . Hafif semptomlara ve az sayıda komplikasyona neden olur.

Grip nasıl önlenebilir?

Komplikasyon potansiyeli nedeniyle kendinizi ve ailenizi virüsten korumak önemlidir.

Grip virüsü kişiden kişiye bulaşabileceğinden, ellerinizi sık sık sabunla yıkadığınızdan veya alkol bazlı el dezenfektanı kullandığınızdan emin olun. Ayrıca yıkanmamış ellerle burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının.

Grip virüsü sert yüzeylerde ve nesnelerde yaşayabilir. 48 saat. Kendinizi daha fazla korumak için evinizde veya iş yerinizde sıkça dokunulan yüzeylere dezenfektan mendil veya sprey kullanın.

Grip olan birine bakıyorsanız, kendinizi korumak için bir yüz maskesi takın. Öksürük ve hapşırıklarınızı kapatarak gribin yayılmasını durdurmaya yardımcı olabilirsiniz. Elleriniz yerine dirseğinize öksürmek veya hapşırmak en iyisidir.

Ek olarak, yıllık grip aşısı yaptırmayı düşünün. Aşı 6 aylıktan büyük herkese tavsiye edilir. Grip virüsünün yaygın türlerine karşı korur.

Aşı yüzde 100 etkili olmasa da grip riskini azaltabilir. Yüzde 40 ila 60, HKM'ye göre.

Grip aşısı kola enjeksiyonla yapılır. Hamile olmayan 2 ila 49 yaş arasındaki bireyler için de bir burun spreyi grip aşısı seçeneği var.

Grip aşısı nasıl oluşturulur?

Grip virüsü yıldan yıla değişmektedir. Aşılar, her yıl en yaygın grip türlerine karşı koruma sağlar. Grip aşısı, bağışıklık sistemini enfeksiyonla savaşacak antikorlar oluşturması için uyararak çalışır.

Etkili bir aşı oluşturmak için, Dünya Sağlık Örgütü gelecek yılki aşıya hangi grip virüsü türlerinin dahil edileceğini belirler. Aşı, grip virüsünün aktif olmayan veya zayıflatılmış bir formunu içerir.

Virüs, koruyucular ve stabilizatörler gibi diğer bileşenlerle karıştırılır. Grip aşısını aldıktan sonra vücudunuz antikor üretmeye başlar. Bu, virüse maruz kalma ile savaşmaya yardımcı olur.

Grip aşısı olduktan sonra, düşük dereceli ateş, baş ağrısı veya kas ağrıları gibi grip benzeri semptomlarınız olabilir.

Ancak grip aşısı gribe neden olmaz. Bu semptomlar tipik olarak 24 ila 48 saat içinde geçer. Grip aşısının en yaygın komplikasyonu enjeksiyon bölgesinde hassasiyettir.

Grip konusunda ne yapabilirsiniz?

Grip aşısı olun. Bu sizi zatürree gibi yaşamı tehdit eden komplikasyonlardan korumaya yardımcı olacaktır.

Aşı olduktan sonra vücudunuzun grip antikorları üretmesi 2 hafta sürer. Ne kadar erken grip aşısı olursanız o kadar iyidir.

Yumurta alerjiniz varsa, yine de aşı olabilirsiniz. Şiddetli yumurta alerjisi olan kişiler için HKM alerjik reaksiyonları tedavi edebilecek tıbbi bir ortamda aşı yapılmasını önerir. Aşının bazı formları eser miktarda yumurta proteini içerebilir, ancak alerjik reaksiyon olasılığı düşüktür.

Ellerinizi sık sık yıkayın.

Dirseğinize öksürün ve hapşırın.

Evinizdeki ve ofisinizdeki sık dokunulan yüzeyleri silin.

Yorum Ekle


  • Performans
  • İçerik
  • Fiyat