Giysi ve Ayakkabı COVID-19'u Evinize Girebilir mi? Bilinmesi gereken


Giysi ve Ayakkabı COVID-19'u Evinize Girebilir mi? Bilinmesi gereken

Yeni koronavirüsün kıyafetler yoluyla aktarılması olası değildir, ancak uzmanlar derhal aklanmanın iyi bir fikir olduğu birkaç senaryo olduğu konusunda hemfikirdir.

Bu noktada yeni koronavirüsün giysi ve ayakkabılar yoluyla iletildiği belgelenmiştir.

COVID-19'lu bir bireye yakın veya sık sık ilgileniyorsanız, sık sık çamaşır yıkamak önleyici hijyenin önemli bir parçasıdır.

Bu özellikle sağlık çalışanları gibi yüksek riskli bireyleri içerir.

Ev deterjanlarının çoğu, çamaşır yıkarken virüsü öldürmek için yeterlidir.

Kendinizi güvende tutmak için kendini karantinaya alma durumunda elinizden geleni yapsanız bile, yeni koronavirüs SARS-CoV-2'nin içeri girmesini nasıl önlersiniz?

Sadece bakkaliye için önemli geziler yapıyorsunuz. Dışarı çıktığınızda güvenli sosyal mesafeyi deniyorsunuz. Ellerinizi sık sık yıkarsınız ve eve geldiğinizde kapı tokmağı ve tezgah üstü gibi “yüksek temas” yüzeylerini dezenfekte edersiniz.

Yine de, iyi hijyen sağlasanız bile, eve getirdiğiniz nesneler için endişeleniyorsunuz. Yiyecekleriniz güvenli mi Plastik poşetler? Giydiğin kıyafetler ne olacak? Ayakkabıların?

Alışverişe çıkmanın kaçınılmaz gerçekleri var ve bunlardan biri, bunu yapmak için ayakkabı ve kıyafet giyeceğinizdir.

İşte yeni koronavirüsün yaygın giyim eşyalarından aktarılması hakkında bildiklerimiz.

Giysiler düşük risklidir

“Bu virüs hakkında bilmediğimiz çok şey var ve her gün bu virüs hakkında daha fazla şey öğreniyoruz. Ancak bu bizim şu andaki anlayışımızdır: Mahallenizde bir koşuya çıkmak veya markete hızlı bir ziyaret yapmak istiyorsanız, kıyafetleriniz veya ayakkabılarınızla COVID-19 acaba taşınabilirmi.

Hsu'ya göre, yeni koronavirüsün bu noktada giysi ve ayakkabılar yoluyla aktarılmış hiçbir yazılı vakası olmamıştır.

Yeni koronavirüsün neden olduğu grip benzeri solunum yolu hastalığı COVID-19, solunum damlacıkları ile yayılır. Enfekte bir bireyin başka bir kişiye yakın olarak öksürmesi ve hapşırması, doğrudan bulaşmanın en olası yoludur.

Bununla birlikte, yeni koronavirüsün farklı yüzeylerde insan vücudunun dışında hayatta kalabildiğini biliyoruz, bu da dokunulduğunda iletim ile sonuçlanabilir.

Yüzeyin türüne bağlı olarak, uzmanlar virüsün sadece birkaç saatten birkaç güne kadar hayatta kalabileceğini tahmin ediyor.

Metal ve plastik virüs için 2 ila 3 güne kadar bir sığınak sağlayabilirken, kıyafetler hayatta kalmasına elverişli bir malzeme olarak kabul edilmez.

CommonSpirit Health bulaşıcı hastalık uzmanı ve başkan yardımcısı Dr. Kathleen Jordan, “Bu alandaki en iyi çalışmalarımız influenza ve daha önce bilinen diğer virüslerle ilgilidir, ancak genel olarak giysilerin virüslerin en iyi inkübatörü olduğu düşünülmemektedir” dedi. .

Nem, bir virüsün gelişip gelişemeyeceği konusunda önemli bir çevresel rol oynar. Çoğu kumaş malzemenin doğası buna elverişli değildir.

Kıyafetler genellikle çevreyi daha kolay havalandırabilecek sert bir yüzeyden daha çok bir ağdır.

Virüsün giysilerle taşınması pek olası değildir, ancak görüşülen uzmanlar, derhal aklanmanın iyi bir fikir olduğu birkaç senaryo olduğu konusunda hemfikirdi.

Giysilerle ne zaman ekstra önlem almalısınız?

COVID-19'lu bir bireye yakın veya sık sık ilgileniyorsanız, sık sık çamaşır yıkamak önleyici hijyenin önemli bir parçasıdır. Bu özellikle sağlık çalışanları gibi yüksek riskli bireyleri içerir.

Markete ortalama yolculuk, evinize gelir gelmez çamaşır yıkamak zorunda kalmamalıdır. Ancak, başkalarından güvenli bir sosyal mesafeyi koruyamadıysanız veya daha da kötüsü, birileri doğrudan çevrenizde öksürdü veya hapşırdıysa, bu kıyafetleri yıkamak iyi bir fikir olacaktır.

Ancak, genel olarak, elleri temiz tutmak ve yüzünüze dokunmamak gibi diğer hijyen alanlarına odaklanmak çamaşırları yıkamaktan daha önemlidir.

“Sosyal mesafenin, aktarımı kontrol etmek için en etkili yolumuz olduğunu biliyoruz. Bu yüzden markete gitmek, her zamanki sosyal mesafeli kalıplarımızda bir kırılmadır. Ek önlemler almak için, içeri girmenin yanı sıra dışarı çıkma ve diğer kişiler tarafından ele geçirilebilecek veya ele alınabilecek her şeyin yönetimini kesinlikle kullanacaksınız. Bu uygulamaya ekleyebileceğiniz herhangi bir hijyen katkı maddesidir ”dedi.

Evde çamaşır yıkarken, virüsü öldürmek ek çaba sarf etmemelidir. Ev deterjanlarının çoğu yeterlidir.

Peki ya ayakkabılar?

Ayakkabılar, doğası gereği kıyafetlerden çok daha kirli olma eğilimindedir. Bu nedenle, bakterileri ve diğer kirleticileri eve taşımaları daha olasıdır.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından yayınlanan yeni bir çalışma , yeni koronavirüsün ayakkabı tabanlarında yaşayabileceğini düşündürmektedir.

Çalışmada araştırmacılar, Wuhan, Çin'deki bir hastanede yoğun bakım ünitesindeki sağlık personeli üyeleri tarafından giyilen ayakkabı tabanlarından örnekler aldı.

Numunelerin yarısının, COVID-19'a neden olan virüs SARS-CoV-2 için pozitif test ettiğini bulmuşlardır.

Bu bulgular, araştırmacıları tıbbi personel ayakkabı tabanlarının hastalığın taşıyıcısı olarak işlev görebileceğini öne sürdü.

Bununla birlikte, uzmanlar çoğu durumda ayakkabıların yeni koronavirüsün beklenmedik bir bulaşma kaynağı olduğu konusunda hemfikirdir. 

“Genellikle ayakkabılarla yaptığımız şey zaten koruyucudur. Ayakkabılarımızı mutfak masasının üstüne koymayız. Ayakkabıları ağzımıza koymuyoruz. Yüksek temas alanları değiller. Bu nedenle, günlük kalıplarımız zaten ayakkabılarımızı kirli nesneler olarak yönettiğimizi yansıtıyor ”dedi.

Ancak, kirleticilerin ayakkabılarınızı temizleyerek ve onları kapıda bırakarak veya evinizin ayakkabı ve diğer dış giyim eşyalarının bırakılacağı sosyal alanlardan güvenli bir şekilde belirleyerek evinize girmemesini sağlamak için ek güvenlik önlemleri alabilirsiniz.

Evinize girmeden önce ayakkabılarınızı çıkarmak ve onları temizlemek (ve garajınızda, tuvalette veya verandada bırakmak) tavsiye edilir. Bu, basit bir geziden evinize virüs sokmanızı önleyecektir. Onları evinizin veya dairenizin dışında temizlediğinizden ve doğal olarak kurumasını sağlayın.

Son haftalarda, farklı nesnelerin virüsü iletme potansiyeli hakkında endişe olsa da, basit gerçek şu ki, insandan insana doğrudan bulaşmanın hala birincil maruz kalma biçimi olduğuna inanılmaktadır.

Yorum Ekle


  • Performans
  • İçerik
  • Fiyat