Dondurulmuş Sebzeler Sağlıklı mı?


Dondurulmuş Sebzeler Sağlıklı mı?

Beslenme

Katkılar ve koruyucular

Yararları

Sonuç

Dondurulmuş sebzeler genellikle taze sebzelere uygun bir alternatif olarak kabul edilir.

Genellikle sadece daha ucuz ve hazırlanması daha kolay değildir, aynı zamanda daha uzun bir raf ömrüne sahiptirler ve yıl boyunca satın alınabilirler.

Bununla birlikte, dondurulmuş sebzelerin çok yönlü bir diyete sağlıklı bir katkı olup olamayacağından emin olabilirsiniz.

Bu makalede, dondurulmuş sebzelerin sağlıklı olup olmadığı incelenmektedir.

Besin değeri

Sebzeler genellikle hasattan hemen sonra dondurulduğundan, genellikle besinlerinin çoğunu tutarlar.

Aslında bir çalışma, sebzeleri 2 aya kadar beyazlatma ve dondurmanın fitokimyasal içeriğini önemli ölçüde değiştirmediğini gösterdi.

Bununla birlikte, çalışmalar, dondurmanın bazı sebzelerin ve spesifik besinlerin besin değerini farklı etkileyebileceğini göstermektedir.

Örneğin, bir çalışma dondurulmuş brokoli'nin riboflavin'de taze brokoli ile karşılaştırıldığında daha yüksek olduğunu, ancak dondurulmuş bezelye bu vitaminte daha düşük olduğunu buldu.

Ek olarak, dondurulmuş bezelye, havuç ve ıspanak beta karotende daha düşükken, dondurulmuş ve taze yeşil fasulye ve ıspanak arasında önemli bir fark gözlenmedi.

Bir başka çalışmada, dondurulmuş, pişmemiş lahana, taze lahanadan daha fazla miktarda antioksidan içerdiğini, bu da dondurmanın bazı sebzelerin antioksidan içeriğini bile artırabileceğini düşündürmektedir.

Bir incelemeye göre, bazı sebzelerin C vitamini içeriği, ağartma ve dondurma işlemi sırasında% 10-80 oranında azalabilir ve ortalama besin kaybı yaklaşık% 50'dir.

Kaynatma, kızartma ve mikrodalga fırın gibi diğer pişirme yöntemlerinin de taze veya konserve sebzelerde bile besin kayıplarına yol açabileceğini unutmayın.

ÖZET

Dondurulmuş sebzeler genellikle besinlerinin çoğunu tutar. Bununla birlikte, dondurma bazı sebzelerin besin değerini de artırabilir veya azaltabilir.

Katkılar ve koruyucular

Dondurulmuş sebzeleri seçerken, bileşen etiketini dikkatlice kontrol etmek her zaman önemlidir.

Dondurulmuş sebzelerin çoğunda katkı maddesi ve koruyucu bulunmamasına rağmen, bazıları ilave şeker veya tuz içerebilir.

Bazı dondurulmuş sebzeler ayrıca lezzet katabilecek ancak nihai üründeki sodyum, yağ veya kalori miktarını artırabilecek hazır soslar veya baharat karışımları ile eşleştirilebilir.

Kalorileri azaltmaya veya kilo vermeye çalışıyorsanız, sarımsak yağı, peynir sosu veya sos gibi yüksek kalorili sos içeren dondurulmuş sebzeleri atlamak isteyebilirsiniz.

Ek olarak, yüksek tansiyonu olanlar donmuş sebzelerin sodyum içeriğini dikkatlice kontrol etmek ve tuz eklemeden ürünleri almak isteyebilirler.

Çalışmalar, sodyum alımının azaltılmasının, özellikle yüksek tansiyonu olanlarda kan basıncı seviyelerini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

ÖZET

Dondurulmuş sebzelerin çoğunda katkı maddesi ve koruyucu madde bulunmamasına rağmen, bazı tiplerde tuz, şeker, baharat veya sos bulunabilir.

Potansiyel faydalar

Dondurulmuş sebzeler genellikle minimum çaba ile hazırlanabilir, bu da onları taze sebzelere hızlı ve uygun bir alternatif haline getirir.

Ayrıca genellikle taze sebzelerden daha ucuzdur ve daha uzun bir raf ömrüne sahip olma eğilimindedir ve paranızın karşılığını en iyi şekilde almanıza yardımcı olur.

Dahası, yıl boyunca kullanılabilirler, yani mevsimde olup olmadıklarına bakılmaksızın en sevdiğiniz sebzelerin tadını çıkarabilirsiniz.

Dondurulmuş sebzeleri diyetinize eklemek, lif, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller de dahil olmak üzere önemli besinlerin alımını arttırmanın basit bir yoludur.

Ayrıca, çalışmalar sebze alımınızı artırmanın kalp hastalığı, kanser, tip 2 diyabet ve daha fazlası gibi daha düşük bir durum riski ile ilişkili olabileceğini göstermektedir.

ÖZET

Dondurulmuş sebzeler uygun, uygun fiyatlı ve yıl boyunca mevcuttur. Sebze alımınızı artırmak da çeşitli sağlık yararları ile ilişkili olabilir.

Alt çizgi

Farklı sebzeler ve spesifik besinler arasında küçük farklılıklar olsa da, dondurulmuş sebzeler genellikle besin değerlerinin çoğunu korur.

Bununla birlikte, çoğunlukla, dondurulmuş sebzeler dengeli bir diyete besleyici ve uygun bir katkı olabilir.

Yorum Ekle


  • Performans
  • İçerik
  • Fiyat