Doğanın En Güçlü 9 Şifalı Bitkileri ve Bilim


Doğanın En Güçlü 9 Şifalı Bitkileri ve Bilim

Gingko, Zerdeçal, Çuha çiçeği yağı, Keten tohumu, Çay ağacı yağı, Ekinezya, Üzüm çekirdeği özütü, Lavanta, Papatya

Bitkisel çalışmaların tarihini sizin için araştırdık

Bugün, üretilmiş ilaçların ve reçetelerin hüküm sürdüğü bir dönemde yaşıyoruz, ancak şifa için tek yaklaşım bunlar mı olmalı?

Tüm bu mühendislik seçenekleri parmaklarınızın ucunda olsa bile, birçok insan kendilerini her şeyi başlatan şifalı bitkilere dönüyor buluyor: Fiziksel ve zihinsel sağlığı iyileştirme ve artırma yeteneğine sahip bitkisel ilaçlar.

Aslında, 21. yüzyılın başında, Yüzde 11 Dünya Sağlık Örgütü tarafından "temel ve gerekli" kabul edilen 252 ilaçtan "yalnızca çiçekli bitkilerden elde edilmiştir". Kodein, kinin ve morfin gibi ilaçların tümü bitki kaynaklı bileşenler içerir.

Üretilen bu ilaçlar kesinlikle hayatımızda çok önemli hale gelirken, doğanın gücünün bizim tarafımızda olduğunu bilmek rahatlatıcı olabilir ve bu bitkisel seçimler sağlık uygulamalarımızı tamamlamak için mevcuttur.

Ancak sahip oldukları gücün kapsamı da hala araştırılmaktadır. Bu alternatifler her şeyi iyileştirmez ve mükemmel değildir. Çoğu, üretilen ilaçlarla aynı riskleri ve yan etkileri taşır. Birçoğu asılsız vaatlerle satılıyor.

Bununla birlikte, birçok bitki ve çay, sağlığınızı iyileştirmek için zararsız ince yollar sunar. Kanıtların her bitkinin etkinliği ve potansiyel etkileşimler veya güvenlik sorunları hakkında söylediklerine dikkat edin. Bebekler ve çocuklar ile hamile ve emziren kişiler için şifalı ot kullanmaktan kaçının. Çoğu şifalı ot, savunmasız olanlar için güvenlik açısından test edilmemiştir ve şifalı otları denemek riske değmez.

Bu uyarıcı hikâyeyi akılda tutarak, ilaç almadan sadece daha iyi hissetmek isteyen biri için doğru bitkiyi seçmek zor görünebilir. Bu nedenle, uzman Debra Rose Wilson'ın yardımıyla, güvenli kullanımlarını destekleyen güçlü bilimsel kanıtlara sahip en etkili ve tedavi edici bitkilere bakıyoruz.

Daha geleneksel tıbbi yaklaşımların yanı sıra şifalı bitkiler hakkında kararlar vermek, sizin ve sağlık uzmanınızın birlikte ele alabileceği bir şeydir. Wilson, zaman zaman bitkileri yutmanın, konsantre, üretilmiş takviyeleri almaktan daha az riske sahip olabileceğini, çünkü ürünün üretim süreçleriyle kirlenme riski daha yüksek olduğunu belirtiyor. Etkilerini ve onları kendi başınıza büyütmenin memnuniyetini deneyimlemenin harika bir yolu. Otlar ayrıca gerekli bir besini eklemenin bir yolu olabilir.

Bununla birlikte, Gıda ve İlaç İdaresi tarafından güvenlik veya kalite açısından düzenlenmeyen hem bitkiler hem de takviyeler şüpheli dozajlara sahip olabilir ve kontaminasyon riski taşıyabilir. Raftan takviyeleri seçmeden önce bunu aklınızda bulundurun.

Sağlıklı yaşam rejiminize bazı şifalı bitkiler eklemek isterseniz, Wilson son çalışmaları gözden geçirdi ve listemiz için kendi derecelendirme sistemini sağladı.

Bu bitkiler en çok sayıda yüksek kaliteli çalışmaya sahiptir ve bitkisel ilaçlar arasında daha güvenli seçimlerdir. Hiçbir araştırma yapmadan "0" ı güvensiz olarak ve "5" geniş araştırmayla tamamen güvenli olarak işaretledi. Wilson'a göre bu bitkilerin çoğu 3 ile 4 arasında bir yerdedir.

Bitkisel ilaçları hayatlarına entegre etmek ve bilgiyle donanmış olarak ulaşmak isteyenler için bu kılavuzun bir başlangıç ​​noktası olmasını umuyoruz. Her zaman olduğu gibi, yeni bir sağlık tedavisine başlamadan önce doktorunuzla konuşun.

Gingko

Değerlendirme

Güvenlik: 3/5

Kanıt: 3.5 / 5

En eski ağaç türlerinden biri olan gingko, aynı zamanda en eski homeopatik bitkilerden biridir ve Çin tıbbında önemli bir bitkidir. Yapraklar kapsüller, tabletler ve özler oluşturmak için kullanılır ve kurutulduğunda çay olarak tüketilebilir.

Belki de en çok beyin sağlığını geliştirme yeteneği ile bilinir. Araştırmalar, gingko'nun hastaları tedavi edebileceğini söylüyor. Hafif ila orta şiddette demans ve bunama ve Alzheimer hastalığında bilişsel düşüşü yavaşlatabilir.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, diyabete yardımcı olabilecek bir bileşene bakıyor ve kemik iyileşmesini etkileyebileceğini söyleyen bir hayvan çalışması da dahil olmak üzere daha fazla çalışma yapılmaya devam ediyor.

İLGİNÇ GERÇEK

Gingko ağacı, 270 milyon yıl öncesine ait fosilleri ile yaşayan bir fosil olarak kabul edilir. Bu ağaçlar 3.000 yıla kadar yaşayabilir.

Gingko aşağıdakiler için yararlı olabilir:

Demans

Alzheimer hastalığı

Göz sağlığı

İltihap

Şeker hastalığı

Kemik iyileşmesi

Kaygı

Depresyon

Düşünülmesi gereken şeyler

Uzun süreli kullanım, sıçanlarda görülen tiroid ve karaciğer kanseri riskini artırabilir.

Karaciğer için zor olduğu biliniyor, bu nedenle karaciğer enzimlerinin izlenmesi gerekebilir.

Kan sulandırıcılarla etkileşime girebilir.

Gingko tohumları yutulduğunda zehirlidir.

Yan etkiler baş ağrısı, mide rahatsızlığı, baş dönmesi ve alerjik reaksiyonu içerebilir.

Gingko kullanımı, çok sayıda ilaç etkileşimi nedeniyle doktorunuzla görüşülmelidir.

 

Zerdeçal

Değerlendirme

Güvenlik: bitki olarak kullanılır: 5/5; ek olarak kullanılır: 4/5

Kanıt: 3/5

Parlak turuncu tonuyla, baharat rafında oturan bir şişe zerdeçal kaçırmak imkansız. Hindistan menşeli zerdeçalın antikanser özelliklerine sahip olduğuna ve DNA mutasyonlarını önleyebileceğine inanılıyor.

Bir anti-enflamatuar olarak, ek olarak alınabilir ve rahatsızlığı gidermek isteyen artritli kişiler için topikal olarak kullanılır. Dünya çapında bir pişirme malzemesi olarak kullanılır, bu da onu lezzetli kılar, antioksidan bakımından zengin birçok yemeğin yanı sıra.

Son araştırmalara göre, zerdeçal ayrıca çeşitli dermatolojik hastalıklar için bir tedavi olarak umut veriyor.

İLGİNÇ GERÇEK

Zerdeçal, 4.000 yıldır şifalı bitki olarak kullanılmaktadır. Bu, Ayurveda adlı bir Hint alternatif tıp uygulamasının destek noktası.

Zerdeçal aşağıdakiler için yararlı olabilir:

Artrit gibi iltihaplı hastalıkların neden olduğu ağrı

Kanseri önlemek

DNA mutasyonlarını durdurmak

Birkaç cilt hastalığı

Düşünülmesi gereken şeyler

Ek olarak kullanıldığında, insanlar çok fazla alma eğilimindedir, bu nedenle dozaj ve kaliteye güvenmek zor olabilir. Yemek pişirirken veya çayda bir bitki olarak yutulduğunda güvenlik artar.

Uzun süreli kullanım, potansiyel olarak mide sorunlarına neden olabilir.

Zerdeçalın biyo yararlanımı düşüktür. Biber ile tüketmek, vücudunuzun faydalarından daha fazlasını emmesine yardımcı olabilir.

Çuha çiçeği yağı

Değerlendirme

Güvenlik: topikal olarak: 4.5 / 5; sözlü: 3/5

Kanıt: 3/5

Canlı sarı çuha çiçeği çiçeği, PMS semptomlarını ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarını hafiflettiği düşünülen bir yağ üretir.

Bu petrolle ilgili mevcut çalışmalar haritanın her yerinde olma eğilimindedir, ancak diğerlerinden daha güçlü olan çalışmalar vardır. Örneğin, bazı çalışmalar çuha çiçeği yağının anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu bulmuştur. Gibi koşullara yardımcı olduğu bilinmektedir. Atopik dermatit ve diyabetik nöropati. Göğüs ağrısı gibi diğer sağlık sorunlarına da yardımcı olabilir.

Son araştırmalar, hastaların yaşam kalitesini iyileştirmeye işaret ediyor. Multiple Skleroz polikistik over sendromu ile uğraşanlarda değişen hormonlar ve insülin duyarlılığı ve hafif dermatiti iyileştirmek için topikal olarak kullanılması.

Bu çalışmalara göre, çuha çiçeği yağı şifalı bitki dünyasının İsviçre çakısı olabilir. Uyarı, birkaç ilaçla etkileşime girebilmesidir. Daha fazla araştırma geliyor ve uygulamalar umut verici.

İLGİNÇ GERÇEK

Çuha çiçeği çiçekleri, güneş batmaya başladığında çiçek açtıkları için ay çiçekleri olarak da adlandırılır. İnsanlar genellikle limon gibi koktuklarını söylerler.

Çuha çiçeği yağı aşağıdakiler için yararlı olabilir:

PMS

hafif cilt koşulları

Meme ağrısı

Menopoz

İltihap

Diyabetik nöropati

Multipl Skleroz

PCOS

Tansiyon

Düşünülmesi gereken şeyler

Bazı kan pıhtılaşma ilaçlarıyla etkileşime girer

Hamilelik sırasında güvenlik belirsizdir

HIV tedavisi sırasında ilaç emilimini etkileyebilir

Bipolar bozukluk için lityum ile etkileşime girer

Uzun süreli kullanım güvenli olmayabilir

Keten tohumu

Değerlendirme

Güvenlik: 4.5 / 5

Kanıt: 3.5 / 5

Yağ olarak da bulunan keten tohumu, bitki bazlı diyet takviyeleri arasında daha güvenli seçeneklerden biridir. Binlerce yıldır hasat edilen keten tohumu, bugün antioksidan aktivitesi ve antienflamatuvar faydaları nedeniyle övgüyle karşılanmaktadır.

İnsan deneklerle daha fazla araştırma yapılması gerekmesine rağmen, bir çalışma keten tohumunun kolon kanserini önlemeye yardımcı olabileceğini söylüyor.

Bir diğer çalışma keten tohumunun kan basıncını düşürme yeteneğine sahip olduğunu belirtir. Tüketildiğinde obezitenin azaltılmasına bile yardımcı olabilir. Birçok kişi yulaf ezmesine keten tohumu ve keten tohumu küspesi ekler ve ayrıca tabletler, yağ (kapsüllere konulabilen) ve un şeklinde de bulunur.

Keten tohumu eklemenin en iyi yolu diyetinizdir. Öğütülmüş tohumları mısır gevreği veya salataya serpin, sıcak mısır gevreği, güveç, ev yapımı ekmekler veya tatlılarda pişirin. Salata sosuna keten tohumu yağı ekleyin.

İLGİNÇ GERÇEK

Keten tohumu, omega-3 yağ asitleri için bir avuç bitki bazlı kaynaktan biridir. Diğer kaynaklar arasında chia tohumu, ceviz ve soya fasulyesi bulunur.

Keten tohumu aşağıdakiler için yararlı olabilir:

Obeziteyi azaltmak

Kan basıncını düzenleyen

Kolon kanserini önlemek

İltihap

Sıcak basması

Düşünülmesi gereken şeyler

Keten tohumu , özellikle kanser öyküsü varsa veya hamileyse, kadınlarda östrojen üretimini etkileyebilir.

Toksik olabileceği için çiğ veya olgunlaşmamış keten tohumu yemeyin.

Çay ağacı yağı

Değerlendirme

Güvenlik: 4/5

Kanıt: 3/5

Avustralya'ya özgü olan çay ağacı, uzun zamandır hafif sivilce, ayak mantarı, küçük yaralar, kepek, böcek ısırıkları ve diğer iltihaplı cilt rahatsızlıkları dahil olmak üzere cilt rahatsızlıkları için faydalı olduğu düşünülen bir yağ üretir.

Akne ve kafa derisi kullanımıyla ilgili daha fazla araştırma yapılması gerekiyor, ancak şimdilik, çay ağacı yağının yaralar ve topikal enfeksiyonlar üzerindeki antimikrobiyal süper güçleri üzerine bir dereceye kadar araştırma var.

Bir yeni bir çalışmada çay ağacı yağı sivilce neden olan mikropların büyümesini yavaşlattığını söyledi. Yaygın olarak oldukça konsantre bir uçucu yağ olarak kullanılır.

İLGİNÇ GERÇEK

Çay ağacı yağı, Queensland ve New South Wales, Avustralya'ya özgü bir ağacın yapraklarından elde edilir.

Çay ağacı yağı aşağıdakiler için yararlı olabilir:

Akne

Kesikler

Kepek

Böcek ısırığı

Düşünülmesi gereken şeyler

Çay ağacı yağı ağızdan alındığında zehirlidir.

Cildiniz alerjik bir reaksiyon yaşayabilir.

Hormonları etkileyebilir.

Uzun süreli kullanım tavsiye edilmez.

Ekinezya

Değerlendirme

Güvenlik: 4.5 / 5

Kanıt: 3.5 / 5

Ekinezya, bahçeleri süsleyen gördüğünüz o güzel, mor kozalaklı çiçeklerden çok daha fazlasıdır. Bu çiçekler yüzyıllardır çay, meyve suyu ve özler şeklinde ilaç olarak kullanılmıştır. Günümüzde toz veya takviye olarak alınabilirler.

Ekinezyanın en bilinen kullanımı, semptomları kısaltmaktır. Nezle, soğuk algınlığı, ancak bu faydayı doğrulamak ve bir virüs olduğunda ekinezyanın bağışıklığı nasıl artırdığını anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Genel olarak, birkaç potansiyel yan etkiden tasarruf edin, ekinezya nispeten güvenlidir. Daha fazla test gerektirmesine rağmen, soğuk algınlığı belirtilerinizin daha çabuk sona ereceğini umuyorsanız her zaman kullanmayı seçebilirsiniz.

İLGİNÇ GERÇEK

Ekinezyayı şifalı bitki olarak kullanan ilk insanlardan bazıları Yerli Amerikalılardı. İlk arkeolojik kanıtlar 18. yüzyıla kadar uzanıyor.

Ekinezya aşağıdakiler için yararlı olabilir:

Soğuk algınlığı

Dokunulmazlık

Bronşit

Üst solunum yolu enfeksiyonları

Düşünülmesi gereken şeyler

Sindirim sistemi için zor olabilir ve mideyi üzebilir.

Alerjik reaksiyonlar mümkündür.

Üzüm çekirdeği özütü

Değerlendirme

Güvenlik: 4.5 / 5

Kanıt: 3.5 / 5

Yıllardır, sıvı, tablet veya kapsül yoluyla elde edilebilen üzüm çekirdeği özü, antioksidan aktivitesi nedeniyle köklü ve alkışlandı. LDL (kötü) kolesterolü düşürmek ve bacak damarlarında zayıf dolaşım semptomlarını azaltmak gibi güçlü sağlık yararları vardır.

Çalışmalar düzenli olarak üzüm çekirdeği ekstresi tüketiminin kanser önleyici etkileri olduğunu ve kanser hücresi büyümesini durdurduğunu doğruluyor.

İLGİNÇ GERÇEK

Üzüm çekirdeği özü, şarapta bulunan aynı antioksidanları içerir.

Üzüm çekirdeği özü aşağıdakiler için yararlı olabilir:

Kanser

LDL (kötü) kolesterolü düşürmek

Bacak damar dolaşımı

Ödem

Tansiyon

Düşünülmesi gereken şeyler

Kan inceltici veya tansiyon ilaçları alırsanız veya ameliyata girmek üzereyseniz dikkatli olun.

Demir emilimini azaltabilir.

Lavanta

Değerlendirme

Güvenlik: 4/5

Kanıt: 3.5 / 5

Anksiyete yaşıyorsanız, muhtemelen yol boyunca biri lavanta esansiyel yağı kullanmanızı tavsiye etmiştir ve bunun iyi bir nedeni vardır. Bu aromatik, mor çiçek, esas olarak anti-anksiyete kapasitelerine odaklanan araştırmalar arasında oldukça güçlü bir yere sahiptir.

Diş hekimliği hastaları arasında yapılan bir çalışmada yatıştırıcı olduğu kanıtlanırken , başka bir çalışma lavantanın ruh halini ve bilişsel performansı doğrudan etkileyebileceğini doğruladı. Ayrıca, sakinleştirici özelliklerinin insanların çok ihtiyaç duydukları uykuya geçmelerine yardımcı olduğu için de övgüye değer.

Son zamanlarda lavantanın anti-enflamatuar faydalar sağladığı keşfedildi. En etkili şekilde seyreltilerek cilde uygulanır veya aromaterapide kullanılır ve çok az yan etkisi vardır.

İLGİNÇ GERÇEK

Lavanta ilk olarak 2.000 yıl önce Romalılar tarafından Fransa'nın Provence kentine getirildi.

Lavanta aşağıdakiler için yararlı olabilir:

Kaygı

Stres

Tansiyon

Migren

Düşünülmesi gereken şeyler

Ciltte tahrişe neden olabilir.

Ağızdan alındığında zehirlidir.

Seyreltilmeden uygulandığında hormonları bozabilir.

Papatya

Değerlendirme

Güvenlik: 4/5

Kanıt: 3.5 / 5

Küçük papatyalara benzeyen çiçeklerle papatya, anti-anksiyete özelliklerine sahip olduğu düşünülen başka bir şifalı bitkidir. Çoğu insan bunu bilir çünkü popüler bir çay aromasıdır.

Papatyanın sakinleştirici güçleri, bir 2009 çalışması Papatya yaygın anksiyete bozukluğunu tedavi ederken plasebo almaya göre daha üstün olduğunu belirtir. Bir yeni bir çalışmada uzun süreli kullanım için güvenli doğruladı ve başka yeni bir çalışmada anksiyete için kullanımı ötesine baktı ve o da antikanser tedaviler potansiyel gösterdiğini doğruladı.

İLGİNÇ GERÇEK

İki tür papatya vardır: Orta Batı'da büyüyen bir yıllık Alman papatyası ve tozlayıcıları çeken ve elma gibi kokan çok yıllık bir bitki olan Roma papatyası.

Papatya aşağıdakiler için yararlı olabilir:

Kaygı

Stres

Uykusuzluk hastalığı

Kanser

Düşünülmesi gereken şeyler

Alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Anafilaksi raporları var.

Kan sulandırıcılarla etkileşime girebilir.

Yorum Ekle


  • Performans
  • İçerik
  • Fiyat