Elma Sirkesinin Bilim Tarafından Desteklenen 6 Sağlık Faydası


Elma Sirkesinin Bilim Tarafından Desteklenen 6 Sağlık Faydası

Elma sirkesi, popüler bir ev ilacıdır. İnsanlar bunu yüzyıllardır yemek pişirme ve tıpta kullandılar.

Birçok insan, çok çeşitli sağlık şikayetlerini hafifletebileceğini iddia ediyor, ancak araştırmanın ne dediğini merak edebilirsiniz.

Elma sirkesinin antimikrobiyal ve antioksidan etkileri dahil olmak üzere çeşitli sağlıklı özellikleri vardır. Dahası, kanıtlar, kilo vermeye yardımcı olmak, kolesterolü düşürmek, kan şekeri seviyelerini düşürmek ve diyabet semptomlarını iyileştirmek gibi sağlık yararları sağlayabileceğini göstermektedir.

Bununla birlikte, çok az araştırma vardır ve alternatif bir tedavi olarak önerilmeden önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Bu makale, elma sirkesinin 6 olası sağlık yararının arkasındaki kanıtı incelemektedir.

1. Sağlıklı maddeler bakımından yüksek

Elma sirkesi iki aşamalı bir işlemle yapılır.

İlk olarak, üretici ezilmiş elmaları mayaya maruz bırakır, bu da şekerleri fermente eder ve alkole dönüştürür. Daha sonra, alkolü daha da fermente etmek için bakteri ekleyerek onu sirke içindeki ana aktif bileşik olan asetik aside dönüştürürler.

Asetik asit, sirkeye güçlü ekşi kokusunu ve tadını verir. Araştırmacılar, bu asidin elma sirkesinin sağlık yararlarından sorumlu olduğuna inanıyor. Elma sirkeleri% 5-6 asetik asittir.

Organik, filtre edilmemiş elma sirkesi ayrıca, ürüne bulanık bir görünüm veren protein, enzim ve dost bakterilerin ipliklerinden oluşan anne adı verilen bir madde içerir.

Bazı insanlar, şu anda bunu destekleyen hiçbir çalışma olmamasına rağmen, annenin sağlık yararlarının çoğundan sorumlu olduğuna inanmaktadır.

Elma sirkesi pek çok vitamin veya mineral içermemekle birlikte az miktarda potasyum sunar. Kaliteli markalar ayrıca bazı amino asitler ve antioksidanlar içerir.

ÖZET

Elma sirkesi, elma şekerinin fermente edilmesiyle elde edilir. Bu, onları sirkede ana etken madde olan ve sağlık yararlarından sorumlu olabilecek asetik aside dönüştürür.

2. Zararlı bakterileri öldürmeye yardımcı olabilir

Sirke, bakteriler de dahil olmak üzere patojenleri öldürmeye yardımcı olabilir.

İnsanlar geleneksel olarak sirke temizlemek ve dezenfekte etmek, tırnak mantarı, bitler, siğiller ve kulak enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanmışlardır.

Modern tıbbın babası Hipokrat, 2000 yıldan daha uzun bir süre önce yaraları temizlemek için sirke kullandı.

Sirke aynı zamanda bir gıda koruyucudur ve araştırmalar, E. coli gibi bakterilerin yiyeceklerin içinde büyümesini ve bozulmasını engellediğini göstermektedir.

Yemeğinizi korumanın doğal bir yolunu arıyorsanız, elma sirkesi yardımcı olabilir.

Anekdot raporları ayrıca seyreltilmiş elma sirkesinin cilde uygulandığında sivilceye yardımcı olabileceğini öne sürüyor, ancak bunu doğrulayacak güçlü bir araştırma yok gibi görünüyor.

ÖZET

Sirkedeki ana madde - asetik asit - zararlı bakterileri öldürebilir veya çoğalmalarını önleyebilir. Dezenfektan ve doğal koruyucu olarak kullanım geçmişine sahiptir.

3. Kan şekeri seviyelerini düşürmeye ve diyabeti yönetmeye yardımcı olabilir

Bugüne kadar, sirkenin en ikna edici uygulamalarından biri, tip 2 diyabetin tedavisine yardımcı olmaktır.

Tip 2 diyabet, insülin direncinin neden olduğu yüksek kan şekeri seviyeleri veya insülin üretememe.

Bununla birlikte, bazı araştırmacılar yüksek kan şekeri seviyelerinin yaşlanmanın ve çeşitli kronik hastalıkların ana nedeni olduğuna inandıkları için, şeker hastası olmayan kişiler de kan şekeri seviyelerini normal aralıkta tutmaktan yararlanabilirler.

Kan şekeri düzeylerini düzenlemenin en etkili ve en sağlıklı yolu rafine karbonhidrat ve şekerden kaçınmaktır, ancak elma sirkesinin de faydalı bir etkisi olabilir.

Araştırmalar, sirkenin kan şekeri ve insülin seviyeleri için aşağıdaki faydaları sağladığını göstermektedir:

Küçük bir çalışma, sirkenin yüksek karbonhidratlı bir öğün sırasında insülin duyarlılığını% 19-34 artırabileceğini ve kan şekerini ve insülin yanıtını önemli ölçüde düşürdüğünü öne sürüyor.

5 sağlıklı kişide yapılan küçük bir çalışmada, sirke 50 gram beyaz ekmek yedikten sonra kan şekerini% 31,4 oranında düşürdü.

Diyabetli kişilerde yapılan küçük bir araştırma, yatmadan önce 2 yemek kaşığı elma sirkesi tüketmenin ertesi sabah açlık kan şekerini% 4 azalttığını bildirdi.

İnsanlarda yapılan birçok başka çalışma, sirkenin yemeklerden sonra insülin fonksiyonunu iyileştirebileceğini ve kan şekeri seviyelerini düşürebileceğini göstermektedir.

Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezleri (NCCIH), insanların tıbbi tedaviyi kanıtlanmamış sağlık ürünleriyle değiştirmemelerinin çok önemli olduğunu söylüyor.

Şu anda kan şekeri düşürücü ilaçlar alıyorsanız, herhangi bir tür sirke alımınızı artırmadan önce sağlık uzmanınıza danışın.

ÖZET

Elma sirkesi, insülin duyarlılığını iyileştirmede ve yemeklerden sonra kan şekeri tepkilerini düşürmeye yardımcı olma konusunda büyük umutlar verdi.

4. Kilo vermeye yardımcı olabilir

Belki de şaşırtıcı bir şekilde, araştırmalar sirkenin insanların kilo vermesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Birkaç insan çalışması, sirkenin tokluk hissini artırabildiğini göstermektedir. Bu, daha az kalori yemenize ve kilo vermenize neden olabilir.

Örneğin, bir araştırmaya göre, yüksek karbonhidratlı bir öğünle birlikte sirke almak, katılımcıların günün geri kalanında 200-275 daha az kalori yemelerine neden olarak tokluk hissinin artmasına neden oldu.

Ayrıca, obezitesi olan 175 kişide yapılan bir araştırma, günlük elma sirkesi tüketiminin göbek yağının ve kilo kaybının azalmasına neden olduğunu gösterdi.

1 yemek kaşığı (12 mL) almak 1,2 kg kaybına neden oldu

2 yemek kaşığı (30 mL) almak 1,7 kg kaybına neden oldu

Bununla birlikte, bu çalışmanın 3 ay sürdüğünü ve bu nedenle vücut ağırlığı üzerindeki gerçek etkilerinin oldukça mütevazı göründüğünü unutmayın.

Bununla birlikte, tek tek yiyecekleri veya malzemeleri basitçe eklemek veya çıkarmak, ağırlık üzerinde nadiren fark edilir bir etkiye sahiptir. Uzun vadeli kilo kaybına neden olan tüm diyetiniz veya yaşam tarzınızdır.

Genel olarak, elma sirkesi tokluğu artırarak, kan şekerini düşürerek ve insülin seviyelerini düşürerek kilo kaybına katkıda bulunabilir.

Elma sirkesi çorba kaşığı başına yalnızca yaklaşık üç kalori içerir ve bu çok düşüktür.

ÖZET

Araştırmalar, sirkenin tokluk hissini artırabileceğini ve daha az kalori yemenize yardımcı olabileceğini ve bu da kilo kaybına yol açabileceğini göstermektedir.

5. Hayvanlarda kalp sağlığını iyileştirir

Kalp hastalığı, önde gelen ölüm nedenlerinden biridir.

Kalp hastalığı riskinizle birkaç biyolojik faktör bağlantılıdır.

Araştırmalar, sirkenin bu risk faktörlerinden birkaçını iyileştirebileceğini gösteriyor. Bununla birlikte, çalışmaların çoğu hayvanlarda yapıldı.

Bu hayvan çalışmaları, elma sirkesinin kolesterol ve trigliserit düzeylerini ve ayrıca diğer bazı kalp hastalığı risk faktörlerini düşürdüğünü göstermektedir.

Sıçanlarda yapılan bazı çalışmalar, sirkenin kalp hastalığı ve böbrek sorunları için önemli bir risk faktörü olan kan basıncını düşürdüğünü de göstermiştir.

Bununla birlikte, sirkenin insanlarda kalp sağlığına faydalı olduğuna dair iyi bir kanıt yoktur. Araştırmacıların güçlü bir sonuca varmadan önce daha fazla çalışma yapmaları gerekiyor.

ÖZET

Birkaç hayvan araştırması, sirkenin kan trigliseridlerini, kolesterolü ve kan basıncını azaltabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, insanlarda kalp hastalığı riskinin azalmasına yol açtığına dair güçlü bir kanıt yoktur.

6. Cilt sağlığını artırabilir

Elma sirkesi, kuru cilt ve egzama gibi cilt rahatsızlıkları için yaygın bir ilaçtır.

Cilt doğal olarak hafif asidiktir. Topikal elma sirkesi kullanmak, cildin doğal pH'ını yeniden dengelemeye yardımcı olarak koruyucu cilt bariyerini geliştirebilir.

Öte yandan, alkali sabunlar ve temizleyiciler egzamayı tahriş ederek semptomları daha da kötüleştirebilir.

Antibakteriyel özellikleri göz önüne alındığında, elma sirkesi teoride egzama ve diğer cilt rahatsızlıklarına bağlı cilt enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilir.

Bazı insanlar yüz yıkama veya tonikte seyreltilmiş elma sirkesi kullanırlar. Buradaki fikir, bakterileri öldürebileceği ve lekeleri önleyebileceğidir.

Bununla birlikte, egzamalı 22 kişide yapılan bir çalışmada, elma sirkesinin ıslanmasının cilt bariyerini iyileştirmediğini ve cilt tahrişine neden olduğunu bildirdi.

Özellikle hasarlı ciltler için yeni çözümler denemeden önce sağlık uzmanınızla konuşun. Yanıklara neden olabileceğinden cilde seyreltilmemiş sirke uygulamaktan kaçının (26).

ÖZET

Elma sirkesi doğal olarak asidiktir ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu, cilt bariyerini iyileştirmeye ve enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, bu çözümün ne kadar güvenli ve etkili olduğunu bilmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Dozaj ve nasıl kullanılacağı

Elma sirkesini diyetinize dahil etmenin en iyi yolu, onu yemek pişirmede kullanmaktır. Salata sosları ve ev yapımı mayonez gibi yiyeceklere basit bir ektir.

Bazı insanlar da onu suyla seyreltmeyi ve bir içecek olarak içmeyi sever. Yaygın dozajlar, büyük bir bardak su içinde karıştırılarak günde 1-2 çay kaşığı (5-10 mL) ile 1-2 yemek kaşığı (15-30 mL) arasında değişir.

Küçük dozlarla başlamak ve çok miktarda almaktan kaçınmak en iyisidir. Çok fazla sirke, diş minesinin erozyonu ve olası ilaç etkileşimleri gibi zararlı yan etkilere neden olabilir.

Bazı diyetisyenler, anne içeren organik, filtre edilmemiş elma sirkesi kullanmanızı tavsiye ediyor.

Yorum Ekle


  • Performans
  • İçerik
  • Fiyat