Evde El Dezenfektanı Yapımı


Evde El Dezenfektanı Yapımı

Kendi El Dezenfektanı Nasıl Yapılır

Malzemeler

Nasıl yapılır

Emniyet

Nasıl kullanılır

Etki

Dezenfektan vs yıkama

Sonuç olarak

COVID-19 gibi bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önlemek söz konusu olduğunda , hiçbir şey eski moda el yıkamayı yenemez.

Ancak su ve sabun yoksa, bir sonraki en iyi seçenek, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) Güvenilir Kaynak, en az yüzde 60 alkol içeren alkol bazlı el dezenfektanı kullanmaktır.

Mağazadan satın alınan bir el dezenfektanı stokunuz yoksa, şu anda bir mağazada veya çevrimiçi olarak herhangi bir şey bulmakta zorlanacaksınız. Yeni koronavirüsün hızla yayılması nedeniyle, perakendecilerin çoğu el dezenfektanı talebini karşılayamaz.

Güzel haberler? Tek yapmanız gereken evde kendi el dezenfektanınızı yapmak için üç malzemedir. Nasıl olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

UYARI

Aşağıdakileri içeren el dezenfektanı tarifleri, güvenli oluşturma ve uygun kullanım için gerekli uzmanlığa ve kaynaklara sahip profesyoneller tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Ev yapımı el dezenfektanlarını yalnızca el yıkamanın öngörülebilir bir gelecekte mevcut olmadığı aşırı durumlarda kullanın.

Çocukların cildinde ev yapımı el dezenfektanları kullanmayın, çünkü bunları yanlış kullanmaya daha eğilimli olabilirler ve bu da daha büyük yaralanma riskine yol açar.

Hangi malzemelere ihtiyacınız var?

Kendi el dezenfektanınızı yapmak kolaydır ve sadece birkaç bileşen gerektirir:

izopropil veya sürtünme alkolü (yüzde 99 alkol hacmi)

aloe vera jeli

çay ağacı yağı veya lavanta yağı gibi uçucu bir yağ veya bunun yerine limon suyu kullanabilirsiniz

Etkili, mikroplu bir el dezenfektanı yapmanın anahtarı, aloe vera'ya 2: 1 oranında alkol uygulamaktır. Bu, alkol içeriğini yüzde 60 civarında tutar. Çoğu mikrop öldürmek için gereken minimum miktar budur.

Kendi el dezenfektanınızı nasıl yaparsınız?

Ball State Üniversitesi'nde sağlık bilimleri doçenti olan doktora Jagdish Khubchandani bu el dezenfektan formülünü paylaştı.

El dezenfektanı formülü

2 kısım izopropil alkol veya etanol (yüzde 91-99 alkol)

1 ölçü aloe vera jeli

Bir kaç damla karanfil, okaliptüs, nane veya diğer uçucu yağ

Evde el dezenfektanı yapıyorsanız,

El dezenfektanını temiz bir alanda yapın. Tezgahları önceden seyreltilmiş bir çamaşır suyu çözeltisiyle silin.

El dezenfektanı yapmadan önce ellerinizi iyice yıkayın.

Karıştırmak için temiz bir kaşık kullanın ve çırpın. Kullanmadan önce bu parçaları iyice yıkayın.

El dezenfektanı için kullanılan alkolün seyreltilmediğinden emin olun.

Tüm malzemeleri iyice karışana kadar iyice karıştırın.

Kullanıma hazır olana kadar karışıma dokunmayın.

Daha büyük bir el dezenfektanı için, Dünya Sağlık Örgütü (WHO)  bir el dezenfektanı için aşağıdakileri kullanan bir formüle sahiptir:

izopropil alkol veya etanol

hidrojen peroksit

gliserin

steril damıtılmış veya kaynamış soğuk su

Güvenli mi?

Bu tarifler, yukarıdaki olanlar da dahil olmak üzere, ev yapımı el dezenfektanlarını güvenle yapmak için hem uzmanlığa hem de kaynaklara sahip profesyoneller tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Ev yapımı el dezenfektanı, yalnızca öngörülebilir gelecek için ellerinizi yıkayamadığınız durumlarda aşırı durumlarda önerilir.

Uygunsuz içerikler veya oranlar aşağıdakilere yol açabilir:

Etkinlik eksikliği, yani dezenfektanın bazı mikroplara veya tüm mikroplara maruz kalma riskini etkili bir şekilde ortadan kaldırmayabileceği anlamına gelir.

Cilt tahrişi, yaralanması veya yanıkları

İnhalasyon yoluyla tehlikeli kimyasallara maruz kalma

Ev yapımı el dezenfektanı da çocuklar için önerilmez. Çocuklar uygunsuz el dezenfektanı kullanımına daha yatkın olabilir ve bu da yaralanma riskini artırabilir.

El dezenfektanı nasıl kullanılır

El dezenfektanı kullanırken dikkat edilmesi gereken iki şey:

Elleriniz kuruyana kadar cildinize sürmeniz gerekir.

Elleriniz yağlı veya kirliyse, önce sabun ve su ile yıkamalısınız.

Bunu akılda tutarak, el dezenfektanını etkili bir şekilde kullanmak için bazı ipuçları.

Dezenfektanı bir elinizin avuç içine püskürtün veya uygulayın.

Ellerinizi iyice ovalayın. Ellerinizin ve tüm parmaklarınızın tüm yüzeyini kapladığınızdan emin olun.

Sürtünmeye 30 ila 60 saniye veya elleriniz kuruyana kadar devam edin. El dezenfektanının çoğu mikropları öldürmesi en az 60 saniye ve bazen daha uzun sürebilir.

El dezenfektanı hangi mikropları öldürebilir?

Alkol bazlı bir el dezenfektanı, ellerinizdeki mikrop sayısını hızla azaltabilir.

Ayrıca, yeni koronavirüs SARS-CoV-2 dahil olmak üzere elinizde çok çeşitli hastalığa neden olan ajanların veya patojenlerin yok edilmesine yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, en iyi alkol bazlı el dezenfektanlarının bile sınırlamaları vardır ve her türlü mikropları ortadan kaldırmaz.

CDC'ye göre, el dezenfektanları potansiyel olarak zararlı kimyasallardan kurtulamayacak. Aşağıdaki mikropları öldürmede de etkili değildir:

Nörovirüs

Cryptosporidiosis'e neden olan Cryptosporidium

Clostridium difficile olarak da bilinen, C fark

Ayrıca, elleriniz gözle görülür derecede kirli veya yağlı ise, el dezenfektanı iyi çalışmayabilir. Bu, yemekle çalıştıktan, bahçe işi yaptıktan, bahçecilik yaptıktan veya spor yaptıktan sonra olabilir.

Elleriniz kirli veya sümüksü görünüyorsa, el dezenfektanı yerine el yıkamayı tercih edin.

El yıkama ve el dezenfektanı

Ellerinizi yıkamanın ve el dezenfektanlarının ne zaman yararlı olabileceğini bilmek, kendinizi yeni koronavirüsün yanı sıra soğuk algınlığı ve mevsimsel grip gibi diğer hastalıklardan korumanın anahtarıdır.

Her ikisi de bir amaca hizmet ederken, CDC'ye göre ellerinizi sabun ve su ile yıkamak her zaman bir öncelik olmalıdır. El dezenfektanını yalnızca belirli bir durumda sabun ve su yoksa kullanın.

Daima ellerinizi yıkamak önemlidir:

Tuvalete gittikten sonra

Öksürdükten veya hapşırdıktan sonra

Yemeden önce

Kontamine olabilecek yüzeylere dokunduktan sonra

Her zaman temiz, akan su kullanın. (Sıcak veya soğuk olabilir.)

Önce ellerinizi ıslatın, sonra suyu kapatın ve ellerinizi sabunla köpürtün.

Ellerinizi sabunla birlikte en az 20 saniye ovalayın. Ellerinizin arkasını, parmaklarınızın arasına ve tırnaklarınızın altına sürdüğünüzden emin olun.

Suyu açın ve ellerinizi yıkayın. Temiz bir havlu kullanın veya havayla kurutun.

El dezenfektanı, sabun ve su olmadığında mikropların yayılmasını önlemeye yardımcı olan kullanışlı bir hareket halidir. Alkol bazlı el dezenfektanları güvende olmanıza ve yeni koronavirüsün yayılmasını azaltmanıza yardımcı olabilir.

Yerel mağazalarınızda el dezenfektanı bulmakta zorlanıyorsanız ve el yıkama mevcut değilse, kendiniz yapmak için adımlar atabilirsiniz. Sürtünme alkolü, aloe vera jeli ve uçucu yağ veya limon suyu gibi birkaç malzemeye ihtiyacınız vardır.

El dezenfektanları mikroplardan kurtulmanın etkili bir yolu olsa da, sağlık yetkilileri ellerinizi hastalığa neden olan virüslerden ve diğer mikroplardan uzak tutmak için mümkün olduğunda el yıkamayı tavsiye etmektedir.

Yorum Ekle


  • Performans
  • İçerik
  • Fiyat