CoQ10 ve Dozu Hakkında Bilinmesi Gerekenler


CoQ10 ve Dozu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Koenzim Q10 veya CoQ10, insan vücudunun hemen hemen her hücresinde bulunan doğal olarak oluşan bir kimyasaldır. CoQ10 enerji üretimini teşvik etmek ve serbest radikal denilen zararlı parçacıkları nötralize etmek dahil birçok hayati rol üstlenir.

CoQ10'daki bir eksiklik, bir kişinin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. İnsanlar CoQ10'u yiyecekler ve takviyeler yoluyla alabilirler.

Bu yazıda CoQ10'un yararlarını, yan etkilerini ve önerilen dozlarını tartışıyoruz.

CoQ10 Nedir?

Fındık CoQ10 içeren gıdalardan biridir.

CoQ10 insan vücudunun hemen hemen her hücresinde bulunan önemli bir besindir. 

Aşağıdaki yiyecekler ayrıca CoQ10 içerir:

yağlı balık

sakatat

yumurtalar

Fındık

kepekli tahıllar

CoQ10 enerji üretimi ve DNA replikasyonu ve onarımında hayati bir rol oynar. Aynı zamanda zararlı serbest radikalleri nötralize eden bir antioksidan görevi görür .

Birkaç faktör vücuttaki CoQ10 seviyelerini düşürebilir. Bunlar şunları içerir:

Yaşlanma

kolesterol düşürücü ilaçlar olan statinlerin alınması,

CoQ10 üretimini etkileyen genetik mutasyonlar,

enerji üreten hücrenin parçaları olan mitokondri bozuklukları,

CoQ10 eksikliği, aşağıdakiler de dahil olmak üzere sayısız hastalıklarla ilişkilidir:

kalp hastalığı

kanser

Alzheimer hastalığı

Nasıl çalışır?

Vücudun CoQ10 kullanması için, aktif olmayan ubiquinone formundan, ubiquinol aktif formuna dönüştürmesi gerekir.

Mitokondri vücudun hücrelerini güçlendirmekten sorumludur. Bunu yapmak için, kimyasal adenosin trifosfat (ATP) üretmek için CoQ10 kullanırlar. Bu işlem ATP sentezi olarak bilinir. ATP, vücut hücreleri için birincil enerji kaynağıdır.

Bununla birlikte, mitokondri ATP sentezi sırasında serbest radikalleri üretir.

Normal şartlar altında serbest radikaller hücreler arasındaki iletişimi düzenler ve vücudu bulaşıcı mikroplara karşı korur. Bununla birlikte, aşırı serbest radikallerin DNA hasarına neden olması, aşağıdakilere yol açabilir:

iltihap

DNA mutasyonları

doku hasarı

CoQ10 serbest radikalleri nötralize ederek bir antioksidan görevi görür. Bu şekilde CoQ10, hücrelerin DNA hasarının zararlı etkilerinden korunmasına yardımcı olur.

Doğru dozaj nedir?

Kesin önerilen CoQ10 dozu aşağıdaki faktörlere göre değişecektir:

bir insanın yaşı

bir insanın sağlığı

tedavi görülen durum

Standart günlük CoQ10 dozları 60 miligram (mg) ila 500 mg arasındadır. Önerilen en yüksek doz 1.200 mg'dır. Bununla birlikte, klinik denemeler günde 3.000 mg kadar yüksek dozlar kullanmıştır.

Farklı CoQ10 takviyeleri türleri de farklı dozajlar gerektirebilir. Eklerin çoğu, ubiquinolden daha sert emilmesi zor olan ubiquinon'un aktif olmayan CoQ10 formunu içerir.

Bir 2018 randomize çalışma yaşlı erkeklerde CoQ10 düzeyleri üzerine ubikinon ve ubiquinol takviyelerinin 200 mg günlük doz etkilerini karşılaştırdık. Ubiquinol takviyesi, kandaki CoQ10 miktarında 1.5 kat artışa neden oldu. Uubikinon içeren takviyelerin CoQ10 seviyeleri üzerinde önemli bir etkisi olmamıştır.

CoQ10'un Yararları

CoQ10 hücreleri oksidatif hasara karşı korur. Ayrıca vücudun birincil enerji kaynağı olan ATP'nin üretilmesinde hayati bir rol oynar. CoQ10, bu nedenle, çeşitli sağlık yararları sağlayabilir. Bazı örnekler:

Kalp sağlığının iyileştirilmesi

Kalp, vücuttaki en yüksek CoQ10 konsantrasyonlarından bazılarını içerir. Kalp hastalığı olan kişilerin büyük çoğunluğu da CoQ10 seviyelerinin düşük olduğunu. Araştırmacılar şimdi düşük CoQ10 seviyelerinin çeşitli kalp hastalıklarının ciddiyetinin ve uzun vadeli sonucunun bir göstergesi olduğunu düşünüyor.

Bir 2018 pilot çalışmasında, kalp kası disfonksiyonu olan on çocuğa günde 110-700 mg sıvı ubiquinol verildi. Tedavinin 12. ve 24. haftalarında, çocuklar CoQ10 plazma seviyelerinde anlamlı derecede yüksek ve kalp fonksiyonlarında iyileşme gösterdi.

Statin kullanımından kas ağrısını azaltmak

Kardiyovasküler hastalık (CVD), kalbi veya kan damarlarını etkileyen durumlar için bir şemsiye terimdir. Doktorlar genellikle CVD tedavisi için statinler reçete eder. Bu ilaçlar hastalığa katkıda bulunabilecek kolesterol üretimini azaltarak çalışır.

Statinler kolesterol üretimini azaltsa da, CoQ10 seviyelerini düşürürler. Azalan CoQ10 seviyeleri, kas ağrısına veya miyopatiye neden olabilen mitokondriyal fonksiyon bozukluğuna yol açabilir.

CoQ10 takviyeleri, statin kullanımına bağlı kas ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Bir 2019 randomize kontrollü çalışma statin ilgili kas ağrısı ile CoQ10 etkisi incelendi. Çalışma, daha önce statin alırken kas ağrısı bildirdiğini belirten 60 katılımcıyı içeriyordu. 3 ay boyunca, her katılımcı 100 mg CoQ10 takviyesi veya plasebo günlük dozlarını aldı.

CoQ10 takviyesi alan katılımcılar, statin ile ilişkili kas ağrısını önemli ölçüde azalttı. Plasebo alan kişiler kas ağrısında bir değişiklik olmadığını bildirdi.

Bununla birlikte, bir 2015 meta-analizinin yazarları, CoQ10 takviyesinin statin ile ilişkili kas ağrısının tedavisindeki etkinliğini değerlendirdi. Meta-analizde toplam 302 hasta ile altı çalışma yapıldı. Yazarlar CoQ10'un statin ile ilişkili kas ağrısını önemli ölçüde iyileştirdiğine dair bir kanıt bulamadılar.

CoQ10'un statinle ilişkili kas ağrısı çeken insanlar için uygun bir tedavi olup olmadığını belirlemek için daha büyük ölçekli RKÇ'ler gereklidir.

Migren tedavisi

Kronik migren, beynin bir kısmındaki trigeminovasküler sistem adı verilen nöronların ve hücrelerin iltihaplanmasına bağlı olabilir.

CoQ10 takviyesi alan kadınlar da bazı inflamatuar biyobelirteçlerin daha düşük seviyelerini gösterdi. Enflamatuar biyobelirteçler kanda vücutta bir yerde iltihap varlığını gösteren maddelerdir.

Bir 2018 meta-analiz migren için CoQ10 takviyesi kullanımını araştıran beş çalışmalarını yeniden gözden. Meta-analiz CoQ10'un migren süresini azaltmada plasebodan daha etkili olduğu sonucuna varmıştır. Bununla birlikte, CoQ10 migren şiddetini veya sıklığını etkilemedi.

Yaşa bağlı hastalıklara karşı koruma

Mitokondriyal fonksiyon, vücudun CoQ10 seviyeleri doğal olarak yaşla tükendikçe azalır.

Araştırma, mitokondriyal disfonksiyonun, Alzheimer hastalığı ve Parkinson hastalığı dahil olmak üzere yaşa bağlı nörodejeneratif hastalıklara katkıda bulunabileceğini göstermektedir. Bu hastalıklar serbest radikal hasarı ile ilişkilidir.

Bir 2015 çalışması, CoQ10 takviyesi ile birlikte bir Akdeniz diyetinin yaşlı erişkinlerde metabolizmaya etkisini araştırdı . Bu kombinasyon idrarda antioksidan biyobelirteçlerin artmasına neden oldu.

Yazarlar CoQ10 almanın ve doymuş yağda düşük bir diyet yemenin serbest radikal hasarının neden olduğu hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabileceği sonucuna vardılar.

Başka bir 2015 çalışmasında, yaşlı yetişkinlere 48 ay boyunca CoQ10 ve selenyum takviyeleri verilmiştir. Katılımcılar, canlılık, fiziksel performans ve genel yaşam kalitesinde gelişmeler olduğunu bildirdi.

Çok fazla CoQ10'un riskleri

CoQ10 takviyeleri güvenli görünüyor ve çoğu insan yüksek dozlarda bile onları tolere ediyor. Ancak, CoQ10 takviyeleri aşağıdaki yan etkilere neden olabilir:

mide bulantısı

karın ağrısı

mide ekşimesi

baş ağrısı

baş dönmesi

yorgunluk

ışık hassaslığı

uykusuzluk hastalığı

deri döküntüsü

CoQ10 takviyeleri, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı ilaçları engelleyebilir:

warfarin gibi kan sulandırıcıları

ensülin

bazı kemoterapi ilaçları

CoQ10 da dahil olmak üzere herhangi bir yeni ilaç ya da diyet takviyesi almadan önce insanlar doktora danışmalıdır.

Yorum Ekle


  • Performans
  • İçerik
  • Fiyat