Çiğ Et Yemek Güvenli midir?


Çiğ Et Yemek Güvenli midir?

Çiğ et yemek, dünyadaki birçok mutfakta yaygın bir uygulamadır.

Ancak, bu uygulama yaygın olsa da, göz önünde bulundurmanız gereken güvenlik endişeleri vardır.

Bu makale çiğ et yemenin güvenliğini gözden geçirmektedir.

Gıda kaynaklı hastalık riski

Çiğ et yerken, karşılaşabileceğiniz en büyük risk, genellikle gıda zehirlenmesi olarak adlandırılan gıda kaynaklı bir hastalığa yakalanmaktır.

Bu, bakteri, virüs, parazit veya toksinlerle kontamine olmuş yiyecekleri yemekten kaynaklanır. Tipik olarak, bu kontaminasyon, hayvanın bağırsakları yanlışlıkla çentiklenir ve ete potansiyel olarak zararlı patojenler yayılırsa, kesim sırasında meydana gelir.

Çiğ etteki yaygın patojenler arasında Salmonella, Clostridium perfringens, E. coli, Listeria monocytogenes ve Campylobacter.

Gıda kaynaklı hastalık belirtileri bulantı, kusma, ishal, karın krampları, ateş ve baş ağrısını içerir. Bu semptomlar genellikle 24 saat içinde ortaya çıkar ve süre patojene bağlı olduğu için 7 güne kadar veya bazı durumlarda daha uzun sürebilir.

Genel olarak, düzgün pişirme eti potansiyel olarak zararlı patojenleri yok eder. Öte yandan, patojenler çiğ ette kalır. Bu nedenle, çiğ et yemek, gıda kaynaklı hastalık geliştirme riskinizi büyük ölçüde artırır ve dikkatle ilerlemelisiniz.

Çocuklar, hamile veya emziren kadınlar ve yaşlı yetişkinler gibi bazı risk altındaki popülasyonlar çiğ et yemekten tamamen kaçınmalıdır.

Çiğ et yemeyle ilişkili en yaygın risk gıda zehirlenmesidir. Bazı risk altındaki popülasyonlar için bu, çiğ eti tamamen yemekten kaçınmak anlamına gelir.

Ortak çiğ et yemekleri

Dünyanın dört bir yanından bazı yaygın çiğ et yemekleri şunlardır:

Biftek tartar: yumurta sarısı, soğan ve baharatlarla karıştırılmış kıyılmış çiğ dana biftek

Ton balığı tartarı: otlar ve baharatlarla karıştırılmış doğranmış pişmemiş ton balığı

Carpaccio : İtalya'dan ince dilimlenmiş çiğ et veya balıktan yapılmış bir yemek

Pittsburgh nadir biftek: "siyah ve mavi biftek" olarak da bilinen, dışarıda katılaşmış ve içte çiğ kalan biftek

Mett: Tuz, karabiber, sarımsak veya kimyonla tatlandırılmış pişmemiş kıyılmış domuz eti Alman yemeği

Bazı suşi türleri: pişmiş pirinç ve genellikle çiğ balık içeren rulolardan oluşan bir Japon yemeği

Ceviche: narenciye suyu ve baharatlarla iyileştirilmiş kıyılmış çiğ balık

Torisashi : Kısa bir süre dışarıda pişirilen ve içeride çiğ olan ince tavuk şeritlerinden oluşan bir Japon yemeği

Bu yemekler birçok restoran menüsünde bulunur, ancak bu güvenli oldukları anlamına gelmez.

Çoğu zaman, çiğ et yemeklerinde “Çiğ veya az pişmiş et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, kabuklu deniz ürünleri veya yumurta tüketmek gıda kaynaklı hastalık riskinizi artırabilir” diyen küçük bir sorumluluk reddi beyanı olacaktır.

Ayrıca, çiğ et yemekleri evde de hazırlanabilir, ancak etin doğru şekilde sağlanması önemlidir.

Örneğin, balıklarınızı uygun gıda güvenliği uygulamalarını kullanan yerel bir perakendeciden taze olarak satın alın veya yerel kasabınızdan yüksek kaliteli bir sığır eti satın alın ve sizin için özel olarak öğütmelerini sağlayın.

Bu uygulamalar kontaminasyonu ve gıda kaynaklı hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir.

ÖZET

Çiğ et yemekleri dünya çapında restoran menülerinde bulunur, ancak bu onların güvenliğini garanti etmez. Evde de hazırlanabilirler, ancak etin kaynağı iyice araştırılmalıdır.

Kanıtlanmış fayda yok

Bazıları çiğ etin besin değeri ve sağlık açısından pişmiş etten daha üstün olduğunu iddia etse de, bu görüşü destekleyen kanıtlar sınırlıdır.

Birkaç antropolog, yemek pişirme uygulamasının, özellikle etin, insanların proteinleri parçaladığı ve çiğnemeyi ve sindirmeyi kolaylaştırdığı için gelişmesine izin verdiği fikrini desteklemektedir.

Bazı çalışmalar, pişirme etinin tiamin, riboflavin, niasin, sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfor dahil belirli vitamin ve mineral içeriğini azaltabileceğini düşündürmektedir.

Tersine, bir çalışma pişirmenin belirli etlerde demiri azalttığını buldu. Sonuçta, pişirmenin etin besin değerini nasıl etkilediğini daha iyi anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Çiğ et yemenin herhangi bir potansiyel faydası, gıda kaynaklı bir hastalığa yakalanma riskinin yüksek olması nedeniyle daha ağır basmaktadır. Yine de çiğ ve pişmiş etler arasında spesifik beslenme farklılıkları oluşturmak için daha fazla veriye ihtiyaç vardır.

Çiğ ve pişmiş et arasındaki beslenme farklılıklarına ilişkin veriler sınırlıdır ve çiğ etin pişmiş ete göre yemesinin kayda değer bir faydası yoktur.

Riskinizi nasıl azaltabilirsiniz?

Çiğ et yemenin güvenli olduğu garanti edilmezken, hastalanma riskinizi azaltmanın birkaç yolu vardır.

Çiğ etle iç içe geçerken, önceden paketlenmiş kıyılmış etin aksine, biftek veya evde öğütülmüş et gibi bir parça et seçmek akıllıca olabilir.

Bunun nedeni, önceden kıyılmış sığır etinin birçok farklı inekten et içerebilmesi ve gıda kaynaklı hastalık riskinizi büyük ölçüde arttırmasıdır. Öte yandan, sadece bir inekten bir biftek geliyor. Ayrıca, kirlenme için yüzey alanı çok daha küçüktür.

Aynı konsept balık, tavuk ve diğer et türleri için de geçerlidir. Nihayetinde, her türlü çiğ kıyma yemek, çiğ biftek veya bütün et parçası yemekten çok daha risklidir.

Çiğ balıklar diğer çiğ et türlerinden daha güvenli olma eğilimindedir, çünkü yakalandıktan kısa bir süre sonra dondurulur - bir dizi zararlı patojeni öldüren bir uygulamadır dondurma işlemi.

Öte yandan, tavuk çiğ yemek için daha tehlikelidir.

Diğer etlerle karşılaştırıldığında, tavuk Salmonella gibi daha zararlı bakteriler içerir. Ayrıca daha gözenekli bir yapıya sahiptir ve patojenlerin etin derinlerine nüfuz etmesine izin verir. Böylece, çiğ tavuğun yüzeyini parçalamak bile tüm patojenleri öldürmüyor gibi görünüyor.

Son olarak, gıda kaynaklı hastalık riski 145ºF (63ºC) minimum iç sıcaklığa sığır ve balık pişirme yoluyla tamamen önlenebilir, zemin 160ºF (71ºC) için etler, ve en az 165ºF (74ºC) (kanatlılar için gerekli ısıdır.

ÖZET

Çiğ et yemek risklerle birlikte gelirken, gıda güvenliğini artırmak ve potansiyel olarak gıda kaynaklı hastalıklardan kaçınmak için atabileceğiniz bazı adımlar vardır.

Alt çizgi

Çiğ et yemekleri dünyadaki restoran menülerinde yaygındır, ancak bu güvenli oldukları anlamına gelmez.

Çiğ et yemekle ilgili en büyük risk, zararlı patojenlerin kontaminasyonundan kaynaklanan gıda kaynaklı bir hastalık geliştirmektir.

Çiğ et yerken bu riski azaltmanın bazı yolları vardır, ancak riski tamamen önlemek için, etleri uygun bir iç sıcaklığa kadar pişirmek önemlidir.

Çocuklar, hamile veya emziren kadınlar ve yaşlı yetişkinler gibi yüksek risk altındaki kişiler, çiğ etleri tamamen tüketmekten kaçınmalıdır.

Yorum Ekle


  • Performans
  • İçerik
  • Fiyat