Bitter Çikolata Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir mi?


Bitter Çikolata Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir mi?

Bitter çikolatanın polifenoller, flavanoller ve kateşinler gibi faydalı bileşikler içeriği sayesinde, genellikle sağlıklı bir gıda olarak selamlanır.

Aslında, iyileştirilmiş kalp sağlığı, azalmış iltihaplanma ve gelişmiş beyin fonksiyonu dahil olmak üzere bir dizi sağlık yararıyla ilişkilendirilmiştir.

Son zamanlarda süper gıda statüsü nedeniyle, birçok kişi bitter çikolatanın kilo vermeye yardımcı olup olamayacağını da merak ediyor.

Bu makale, bitter çikolatanın kilo vermenize yardımcı olup olamayacağını belirlemek için araştırmaya daha yakından bakmaktadır.

Potansiyel faydalar

Bitter çikolata, kilo kaybı söz konusu olduğunda birçok potansiyel fayda sağlayabilir.

İnsülin duyarlılığını artırır

Bazı araştırmalar, bitter çikolatanın vücudunuzun insüline duyarlılığını artırmaya yardımcı olabileceğini, şekerin kan dolaşımınızdan çıkarılmasından sorumlu olan hormonları salgılamamıza yardımcı olur.

Bu, kandaki insülin seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir ve bu, kilo kaybının artması ve yağ depolamasının azalmasıyla ilişkilendirilebilir.

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, bazı küçük araştırmalar bitter çikolatanın kan şekeri kontrolünü iyileştirmeye yardımcı olabileceğini de bulmuştur.

Bu, kan şekeri seviyelerindeki ani yükselmeleri ve çökmeleri önlemeye yardımcı olabilir ve bu da artan açlık gibi semptomlara yol açabilir.

Açlığı ve iştahı azaltır

Araştırmalar, bitter çikolatanın istekleri azaltabileceğini ve kilo vermeyi desteklemeye yardımcı olabilecek tokluk hissini artırabileceğini gösteriyor.

12 kadında yapılan bir çalışmada, bitter çikolata kokusu ve yemek iştahı azalttı ve açlığı uyaran hormon olan ghrelin seviyelerini düşürdü.

16 kişide yapılan bir başka küçük çalışma, sütlü çikolata ve bitter çikolatanın etkilerini karşılaştırdı ve katılımcıların bitter çikolata yedikten sonra daha az aç ve daha tok ve tatmin hissettiğini buldu.

Ayrıca, sütlü çikolata yiyen katılımcılara kıyasla sonraki öğünde% 17 daha az kalori tüketmişlerdir.

Benzer şekilde, menopoz sonrası 14 kadında yapılan bir araştırma, bitter çikolata tüketmenin, beyaz ve sütlü çikolata yemeye kıyasla gıda alımında daha fazla azalmaya yol açtığını gösterdi.

Yine de, bitter çikolatanın diğer yiyeceklere kıyasla iştahı ve gıda alımını nasıl etkileyebileceğini değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Ruh halini iyileştirir

Birkaç çalışma, bitter çikolatanın zihinsel sağlığı ve ruh halini olumlu yönde etkileyebileceğini ve bu da kilo vermeyi teşvik etmek için elinizden gelenin en iyisini hissetmenizi sağlayabilir.

13.626 kişide yapılan bir araştırmaya göre, daha yüksek miktarda bitter çikolata tüketenlerin, düzenli olarak bitter çikolata tüketmeyenlere göre% 57 daha düşük depresif semptom yaşama olasılığı vardı.

Başka bir küçük çalışmada, günde 1.5 ons (40 gram) bitter çikolata yemek, 2 hafta boyunca kadınlarda stres seviyelerini düşürdü.

Dahası, 72 yetişkinde yapılan bir araştırma, 30 gün boyunca bitter çikolata içeceği tüketmenin, bir plaseboya kıyasla, kendi kendini değerlendiren sakinlik ve memnuniyet hissini artırdığını gösterdi.

Bitter çikolatanın potansiyel ruh halini artırıcı faydalarının kilo kaybı için yararlı olup olmayacağını belirlemek için ek araştırmalara ihtiyaç vardır.

ÖZET

Bitter çikolata, insülin duyarlılığını artırmaya, açlığı ve iştahı azaltmaya ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olabilir - bunların tümü kilo kaybını artırmaya yardımcı olabilir.

Olası dezavantajlar

Bitter çikolata kilo vermek için bazı potansiyel faydalar sağlasa da dikkate alınması gereken birkaç dezavantaj vardır.

Birincisi, bitter çikolata yağ ve kalori bakımından nispeten yüksektir.

Aslında 28 gram bitter çikolata porsiyonu 155 kalori ve yaklaşık 9 gram yağ içerir.

Belirli bir marka ve ürüne bağlı olarak, tek bir porsiyon standart bir çikolatadaki kalori sayısının yarısı ila üçte biri kadarını içerebilir.

Bazı bitter çikolata türleri de sağlığınıza zarar verebilecek yüksek miktarda ilave şeker içerir.

Bir üründeki kalori sayısını artırmanın yanı sıra, eklenen şeker karaciğer hastalığı, kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik sağlık koşullarına da katkıda bulunabilir.

Bu nedenle, bitter çikolata kilo verme diyetine uygun olsa da, yüksek kaliteli çeşitlere bağlı kalmak ve aşırıya kaçmamak önemlidir.

En iyi sonuçlar için, bir seferde yaklaşık 28 gram (28 gram) yapıştırın ve ilave şeker oranı düşük olan ve en az% 70 kakao içeren bir ürün seçin.

ÖZET

Bitter çikolata, kalori ve yağ bakımından yüksektir ve fazla tüketilirse kilo alımına katkıda bulunabilir. Bazı türler ayrıca yüksek miktarda ilave şeker içerir, bu da kalori sayısını artırabilir ve kronik hastalığa katkıda bulunabilir.

Yorum Ekle


  • Performans
  • İçerik
  • Fiyat