Biotin Nedir Sakal Büyümesine Etkileri


Biotin Nedir Sakal Büyümesine Etkileri

Biotin Takviyeleri Sakal Büyümesini Teşvik Ediyor mu?

Sakal kültürünün yükselişte olduğuna şüphe yok ve birçok şirket artık özellikle katılmak isteyenlere hitap eden ürünler satıyor.

Bütün erkekler zahmetsizce dolgun ve seçkin bir sakalı çıkaramaz. Neyse ki, zaman içinde sakal kalınlığını artırmak için önerilen birkaç yöntem vardır.

Potansiyel bir yöntem, saç, cilt ve tırnak sağlığını geliştirdiği söylenen biotin (vitamin B7) takviyeleri almaktır.

Bu makale, biotin takviyelerinin sakal büyümesini destekleme potansiyelini gözden geçirmektedir.

Biotin nedir?

B7 vitamini olarak da bilinen biotin, protein, karbonhidrat ve yağların metabolize edilmesinde önemli bir rol oynar.

Bağırsak bakterileri az miktarda biotin üretebilse de, vücudunuz bu vitamini kendi başına sentezleyemez, bu nedenle günlük olarak tüketmek önemlidir.

Ek olarak, biotin saç, deri ve tırnaklarda bulunan ana protein olan keratin üretiminde rol oynar.

Tıp Enstitüsü tarafından belirlendiği üzere, biyotin için şu anda önerilen günlük yeterli alım miktarı 30 mcg'dir.

Biotin esas olarak fındık, tohum, muz, kırmızı et ve pişmiş yumurtalarda bulunur.

ÖZET

Biotin, enerji metabolizmasında ve saç, cilt ve tırnaklarda ana protein olan keratin üretiminde önemli bir rol oynayan bir B vitaminidir.

Yüz kıllarının uzamasını teşvik edebilir mi?

Saçta bulunan başlıca protein olan keratin üretiminde biotinin rol oynadığını düşünürsek, sakal uzamasına yardımcı olup olamayacağını merak edebilirsiniz.

Özellikle sakal büyümesi ile ilgili veriler sınırlı olsa da, birkaç çalışma, biotin takviyelerinin alopesi gibi saç büyümesini etkileyen rahatsızlıkları olan kişilerde saç kalınlığını iyileştirebileceğini göstermektedir, ancak sakal kılından özel olarak bahsedilmemiştir.

Bununla birlikte, sağlıklı insanlardaki biotin takviyeleri, saç büyümesinde önemli bir iyileşme ile ilişkilendirilmedi ve yalnızca daha önce bu vitaminden eksikseniz faydalı olabilir.

Biyotin eksikliği nadirdir ve genellikle biyotinidaz gibi biotin seviyelerini düzenleyen enzimlerin yetersiz seviyelerinden kaynaklanır. Bununla birlikte, kronik antibiyotik kullanımı veya aşırı alkol veya çiğ yumurta alımına bağlı bağırsak emilim bozukluğundan da kaynaklanabilir.

Biotin eksikliğinin bazı erken belirtileri anormal saç, cilt ve tırnak değişiklikleridir, oysa daha ileri bir eksiklik merkezi sinir sisteminizi etkileyerek potansiyel olarak nöbetlere ve görme bozukluğuna neden olabilir.

Nüfusun çoğunluğu için biyotin takviyesi gerekli olmasa da, nispeten güvenlidir ve toksik seviyeleri belirlenmemiştir.

Bunun nedeni suda çözünür bir vitamin olmasıdır ve vücudunuzun ihtiyaç duymadığı fazlalıklar genellikle idrarınızda atılır.

Tüketimi oldukça güvenli olmakla birlikte, biotinin özellikle sakal uzatma takviyesi olarak uzun vadeli etkinliğini belirlemek için daha fazla veriye ihtiyaç vardır.

ÖZET

Bir biyotin eksikliğini takviyelerle düzeltmenin saç kalitesini ve büyümesini desteklediği gösterilmiş olsa da, sağlıklı erkekler muhtemelen daha fazla veriye ihtiyaç duyulmasına rağmen fazladan biotinden yararlanamayacaktır.

Biotin içeren diğer ürünler

Oral biotin takviyelerine ek olarak, yüz kremleri, sakal yağları ve serumlar gibi diğer birkaç ürün de biotin içerir.

Biotin ciltten emilebilirken, araştırmalar sınırlıdır ve tarihlidir. Bu nedenle, topikal olarak uygulanan biotinin sakal büyümesini destekleyip desteklemediği belirsizdir.

Bununla birlikte, piyasadaki minoksidil gibi diğer bileşiklerin bu amaç için etkili olduğu gösterilmiştir.

Belirli öneriler için bir dermatoloğa danışmak önemlidir.

ÖZET

Piyasada birkaç biyotin içeren krem, yağ ve serum bulunabilir, ancak topikal olarak uygulanan biotin ürünlerinin sakal büyümesini destekleyip desteklemediği açık değildir.

Diyetinizden alın

Takviye, biyotin alımınızın eşit olmasını sağlamanın tek yolu değildir.

Çeşitli biyotin gıda kaynakları, günlük ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olabilir;

Yumurtalar

Fındık

Tohumlar

Mantarlar

Tatlı patates

Ispanak

Karnıbahar

Muz

Sığır eti, tavuk

Peynir ve inek sütü

Somon

Bu yiyecekleri diyetinize dahil etmek, yeterli biotin alımını garanti edecek ve çoğu durumda takviye ihtiyacını önleyecektir.

Olası yan etkiler

Biotin ile takviye etmenin potansiyel bir yan etkisi, belirli laboratuar testlerine müdahale etme kabiliyetidir.

Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), biyotin takviyelerinin, kalp krizlerini teşhis etmek için kullanılan önemli bir belirteç olan troponin seviyeleri için laboratuvar sonuçlarını etkileyebileceği konusunda uyarıyor.

Dahası, biyotin takviyesi, tiroid hormonu test sonuçlarını etkileyebilir ve potansiyel olarak yüksek T4 ve TSH düzeylerinin yanlış raporlarına neden olabilir.

Ek olarak, biotin bazı ilaçlara, özellikle belirli antikonvülsan ve antipsikotik ilaçlara müdahale edebilir. Bu nedenle, özellikle kalp rahatsızlığınız varsa, biyotin takviyesi yapmadan önce sağlık uzmanınıza danışmanız önemlidir.

Yorum Ekle


  • Performans
  • İçerik
  • Fiyat