Balık Yağının Faydaları


Balık Yağının Faydaları

Balık Yağları Faydaları

 1. Sağlık fetal gelişimi
 2. Epilepsi
 3. Görme kaybı
 4. Alzheimer hastalığı
 5. Kalp ve kardiyovasküler faydalar
 6. Bellek avantajları
 7. Zihinsel sağlık yararları
 8. Doğum sonrası depresyon
 9. Prostat kanseri
 10. Çoklu skleroz
 11. Sağlık yararları
 12. Omega-3 yağ asitleri nedir?

İşte balık yağları ile ilgili bazı önemli noktalar. 

Balık yağları omega-3 yağ asitleri ve A ve D vitaminleri içerir.

Balık yemek, balık yağı veya omega 3 almanın takviyeleri almaktan daha iyi bir yoludur.

Omega-3 yağ asitleri nedir?

Yağlı balıklar iyi bir omega-3 yağı kaynağıdır, ancak faydaları nelerdir?

Omega-3 yağ asitleri, bitkilerde ve deniz yaşamında yaygın olarak bulunan yağlardır.

Yağlı balıklarda iki tür bulunur:

Eikosapentaenoik asit (EPA) : En iyi bilinen omega-3 yağ asidi olan EPA, vücudun kan pıhtılaşması ve iltihaplanma ile ilgili kimyasalları sentezlemesine yardımcı olur (prostaglandin-3, tromboksan-2 ve lökotrien-5). Balıklar yedikleri alglerden EPA alırlar.

Dokosaheksaenoik asit (DHA) : İnsanlarda, bu omega-3 yağ asidi spermin, retinanın, gözün bir kısmı ve beyinin bir kısmı olan serebral korteksin önemli bir parçasıdır.

DHA vücutta, özellikle beyinde, gözlerde ve kalpte bulunur. Anne sütünde de bulunur.

Sağlık yararları

Bazı çalışmalar balık yağı ve omega-3 yağ asidinin sağlık için faydalı olduğu sonucuna varmıştır.

Çoklu skleroz

Balık yağlarının, beyin ve sinir sistemi üzerindeki koruyucu etkileri nedeniyle multipl sklerozlu (MS) insanlara yardımcı olduğu söylenir. 

Prostat kanseri

Bir çalışmada balık yağları, az yağlı diyet ile birlikte, yakalanma riskini azalttığını prostat kanseri. Bununla birlikte, başka bir çalışma, daha yüksek omega-3 düzeylerini daha yüksek agresif prostat kanseri riskine bağladı.

Ulusal Kanser Enstitüsü Dergisi'nde yayınlanan araştırmalar, yüksek balık yağı alımının yüksek dereceli prostat kanseri riskini yüzde 71 ve tüm prostat kanserlerini yüzde 43 oranında artırdığını öne sürmüştür.

Doğum sonrası depresyon

Hamilelik sırasında balık yağı tüketmek, doğum sonrası depresyon riskini azaltabilir. Araştırmacılar, haftada iki veya üç kez yüksek omega 3 seviyesine sahip balık yemenin faydalı olabileceğini tavsiye ediyorlar. Protein ve mineraller sağladığı için takviyeler yerine gıda kaynakları önerilir.

Zihinsel sağlık yararları

2007 yılında yapılan 8 haftalık bir pilot çalışma, balık yağlarının, özellikle dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ( DEHB) olan davranış problemleri olan gençlere yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Bellek avantajları

PLOS One dergisinde bildirilen araştırmaya göre, Omega-3 yağ asidi alımı sağlıklı genç yetişkinlerde çalışma belleğini geliştirmeye yardımcı olabilir .

Bununla birlikte, başka bir çalışma, yüksek omega-3 düzeylerinin yaşlı kadınlarda bilişsel düşüşü engellemediğini gösterdi.

Kalp ve kardiyovasküler faydalar

Balık yağlarında bulunan Omega-3 yağ asitleri, stres zamanlarında kalbi koruyabilir.

Amerikan Fizyoloji Dergisi'nde yayınlanan bulgular, 1 aydan daha uzun süre balık yağı takviyesi alan kişilerin, zihinsel stresli testler sırasında daha iyi kardiyovasküler fonksiyona sahip olduğunu ileri sürdü.

2012'de araştırmacılar, balık yağının antienflamatuar özellikleri sayesinde aterosklerotik lezyonları stabilize etmeye yardımcı olduğunu belirtti.

Bu arada, yaklaşık 70.000 kişiyi kapsayan 20 çalışmanın gözden geçirilmesi, balık yağı takviyelerini daha düşük kalp krizi, felç veya erken ölüm riskine bağlayan "zorlayıcı bir kanıt" bulamadı.

Kalbinde stentleri olan ve iki kan inceltici ilaç ve omega-3 yağ asidi alan kişilerin bir çalışmada balık yağı almayanlara göre kalp krizi riskinin daha düşük olduğu bulunmuştur .

AHA, kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için haftada en az iki kez balık ve özellikle yağlı balık yemeyi önerir.

Alzheimer hastalığı

Uzun yıllar boyunca düzenli balık yağı tüketiminin Alzheimer hastalığını önlemeye yardımcı olabileceği düşünülüyordu. Bununla birlikte, 2010 yılında yapılan büyük bir araştırma, balık yağlarının Alzheimer'ı önlemede bir plasebodan daha iyi olmadığını bulmuştur.

Bu arada, 2007 yılında Nöroloji'de yayınlanan bir araştırma, balık, omega-3 yağları, meyve ve sebzelerde yüksek bir diyetin demans ve Alzheimer riskini azalttığını bildirdi.

Görme kaybı

DHA'nın Yeterli beslenme tüketimi yaşa bağlı görme kaybı insanları korur.

Epilepsi

Nöroloji, Nöroşirürji ve Psikiyatri Dergisi'nde yayınlanan 2014 tarihli bir araştırma , epilepsili kişilerin her gün düşük dozda omega-3 balık yağı tüketmeleri durumunda daha az nöbet geçirebileceğini iddia ediyor .

Şizofreni ve psikotik bozukluklar

Balık yağında bulunan Omega-3 yağ asitleri psikoz riskini azaltmaya yardımcı olabilir .

Nature Communications'da yayınlanan bulgular , omega-3 takviyesine yapılan 12 haftalık bir müdahalenin , uzun süreli psikotik bozukluk geliştirme riskini nasıl önemli ölçüde azalttığını detaylandırmaktadır.

Sağlık fetal gelişimi

Omega-3 tüketimi, fetal bilişsel ve motor gelişimin artmasına yardımcı olabilir. 2008'de bilim adamları, gebeliğin son 3 ayında omega-3 tüketiminin fetüste duyusal, bilişsel ve motor gelişimi iyileştirebileceğini buldular.

Gıdalar

Yağlı balıkların filetoları yüzde 30'a kadar yağ içerir, ancak bu rakam değişir. Morina gibi beyaz balıklar karaciğerde yüksek konsantrasyonlarda yağ içerir, ancak toplamda daha az yağ içerir. Omega-3 yağ asitleri açısından zengin yağlı balıklar arasında hamsi, ringa balığı, sardalya, somon, alabalık ve uskumru bulunur.

Omega-3 yağ asitlerinin diğer hayvan kaynakları yumurta, özellikle de kabukta yazılı "omega-3'te yüksek" olanlardır.

Omega 3 için balık yağına bitkisel bazlı alternatifler şunları içerir:

Balık, omega-3 yağlarının tek besin kaynağı değildir.

keten

kenevir tohumu

perilla yağı

spirulina

ceviz

Chia çekirdekleri

turp tohumları, çiğ filizlenmiş

taze fesleğen

ıspanak gibi yapraklı koyu yeşil sebzeler

kurutulmuş tarhun

Sağlıklı, dengeli bir diyet tüketen bir kişinin takviyeleri kullanması gerekmez.

Riskler

Balık yağları, balık karaciğer yağları ve omega 3 takviyeleri almak bazı insanlar için risk oluşturabilir.

Omega 3 takviyeleri kan pıhtılaşmasını etkileyebilir ve kan pıhtılaşma koşullarını hedefleyen ilaçlara müdahale edebilir.

Bazen yan etkileri, normalde geğirme, hazımsızlık veya ishal gibi küçük gastrointestinal problemleri tetikleyebilirler.

Balık karaciğeri yağları yüksek düzeyde A ve D vitaminleri içerir. Bunların çoğu zehirli olabilir.

Kabuklu deniz ürünleri veya balık alerjisi olanlar, balık yağı takviyeleri tüketmeleri durumunda risk altında olabilir.

Yüksek düzeyde yağlı balık tüketmek de okyanustaki kirleticilerden zehirlenme şansını arttırır.

FDA'nın takviyelerin kalitesini veya saflığını düzenlemediğine dikkat etmek önemlidir. Saygın bir kaynaktan satın alın ve mümkünse Omega 3'ü doğal bir kaynaktan alın.

AHA , karides, hafif konserve ton balığı, somon, pollock ve yayın balığı cıva bakımından düşük olarak önerir. Civa bakımından yüksek olabileceğinden köpekbalığı, kılıç balığı, kral uskumru ve kiremit balıklarından kaçınmayı önerirler.

Daha fazla balık yağı ve omega 3 tüketmenin sağlık yararları sağlayıp sağlamayacağı belirsizliğini koruyor, ancak çeşitli besinler sunan bir diyetin sağlıklı olması muhtemeldir.

Takviyeleri düşünen herkes önce bir sağlık uzmanına danışmalıdır.

Yorum Ekle


 • Performans
 • İçerik
 • Fiyat